Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tak šel čas v muzeu za Jaroslava Špačka

Fotografie a kopie dokumentů jsou jen zlomkem toho, co vše za dobu svého působení v Městském muzeu v Čelákovicích Jaroslav Špaček vykonal.Nikdo z mladých a nově přistěhovaných neví v jakém stavu muzeum přebíral a považuje současný stav za samozřejmost.Našel pro své nadšení velkou oporu v kolektivu spolupracovníků a přátel.Čelákovice díky jeho práci měly co nabídnout a do expozic muzea zavítaly vzácné návštěvy i turisté z celého světa.Jaroslav Špaček za celou dobu svého působení v muzeu velmi vnímal veřejné dění a to se odrazilo i na jeho předčasném odvolání. Vždy byl nekompromisní při záchraně historických památek a mnozí se nemohli s jeho názory vyrovnat.Kolik boje znamenala práce v muzeu velmi dobře dokumentuje dopis starý již 45 let adresovaný Jaroslavem Špačkem Archeologickému ústavau ČSAV a podobných dopisů bylo mnoho.

Současná jemu daná ponižující výpověď a tím nucený odchod z muzea ve kterém působil po dobu 55 let je neuvěřitelná.Není vůbec jasné, kdo jej může odborně nahradit a mimořádná éra slávy čelákovického muzea tím asi končí. Zažil v posledním období šikanu a neúctu ke své práci, kterou měl rád a pro kterou obětoval vše.

Ocenění Výroční cenou Města Čelákovice by mělo být samozřejmostí neboť neznáme jiného občana města, který by zanechal pro další generace tolik co Jaroslav Špaček.