Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavnost na Vyšehořovické tvrzi opět za velkého zájmu občanů

8. 9. 2013


Již loni jsem slavnost navštívil a tak jsem byl zvědavý na nová překvapení. Byl jsem plný očekávání, co uvidím v kostele sv. Martina, ve kterém se dle programu měla konat opět asi po čtyřiceti letech mše. Obřadu se ujal čelákovický rodák páter Michal Kaplánek, který si zavzpomínal na návštěvy Vyšehořovic v době svého mládí a měl velmi pěkné kázání, které mnoha přítomným mohlo pomoci v pochopení smyslu víry. Velký dojem na mne udělala snaha obětavých občanů Vyšehořovic, kteří zřejmě motivováni úspěšně pokračující rekonstrukcí tvrze věnovali přípravě kostela mimořádnou péči. Až neskutečně na mne zapůsobila motlitba Otče náš, kterou se snad bez výjimky všichni přítomní pomodlili, a to nejen v duchu, ale pěkně od plic. Následně se ujal slova Martin Hůrka, který provedl zájemce historií kostelů. Odcházel jsem z kostela s přesvědčením, že i ve Vyšehořovicích pochopili, co pro ně kostel může znamenat. Podobná renesance opuštěných kostelů je již konečně i v okolí Prahy na vzestupu.

sbornicek.jpgPři vstupu do areálu tvrze jsem obdržel "Pohled do minulosti Vyšehořovic" vydaný Obecním úřadem Vyšehořovice při příležitosti 6. ročníku historických slavností na vyšehořovické tvrzi. Zajímavé čtení přináší informace získané z různých zdrojů, které přispějí nejen k poznání historie tvrze, ale i obce Vyšehořovice. Autory textů ve sborníčku jsou historik a archeolog Jaroslav Špaček, historik Martin Hůrka a archeolog Pavel Snítilý, vydání 500 ks bylo možné díky daru rodáka pana Jiřího Fantíka. Text sborníčku doplňují dobové fotografie a když na nich uvidíte i m.j. nalezenou podzemní chodbu, fantazie může pracovat na plné obrátky.

Rekonstrukce tvrze podporovaná m.j. i z MAS Pošembeří opět pokročila a každý na vlastní oči mohl vidět novou střechu na východním paláci a audiovizuální program, zaznamenávající postup rekonstrukce za použití dobových pracovních  postupů. V připojené fotogalerii můžete vidět bohatý program, ve kterém nechyběly mažoretky, již tradičně komentovanou prohlídku objektu tvrze provedl J. Špaček, ve sklepení zazněla středověká hudba pod vedením O. Tichého, pohádku o pejskovi a kočičce pro děti uvedla divadelní skupina „Samý ženy“, skupina Duellanti vystoupila s historickým šermem, přítomný byl i kovář a různé druhy bohatého občerstvení a do večerních hodin pak na nádvoří tvrze zněly skvělé tóny a zpěv česko britské skupiny „Márty a Honza“. Škoda jen, že nebylo možné díky velkému větru uskutečnit balonové létání. Snad příště.

Je třeba vyslovit velké poděkování všem, co se na rekonstrukci tvrze podílejí a také těm, co ji všemožně podporují. Jsem hrdý na to, že značná část nadšenců sdružených v o.s. "Přátelé Vyšehořovické tvrze" je z Čelákovic a není jim lhostejné, že v sousední obci chátrá nádherný historický objekt. Dík i všem obyvatelům obce Vyšehořovice, že vydrželi ohromný nápor zájemců o slavnost, neboť ti zcela svými auty zaplnili většinu komunikací. Již se těším na sedmý ročník a přeji pořadatelům, aby jim vydržely síly. Výsledky jejich dlouholeté práce jsou mimořádné.