Jdi na obsah Jdi na menu
 


Premiéra filmu NIMBY

6. 10. 2012

V sobotu 6.října měl na několika místech republiky premiéru filmy NIMBY , který byl natočen díky aktivitě občanských sdružení angažujících se proti výstavbě paroplynové elektrárny u Mochova za finanční podpory šesti obcí z okolí plánované elektrárny.Hlavním organizátorem filmu je občanské sdružení Bílý vrch a tajemník komise proti elektrárně Luboš Netušil, který obětoval zdařilé myšlence filmu mnoho času. Autor filmu režisér Stanislav Adámek téma pojal v širším významu a do filmu zahrnul i problematiku těžby uhlí a likvidace obcí jako je Horní Jiřetín a plánovanou těžbu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Všechna zmíněná místa mají něco společného, investoři se zde snaží prosadit myšlenku veřejné prospěšnosti svých záměrů. Film doprovodil svým slovem filozof Václav Bělohradský, který vysvětluje význam slova NIMBY jako významný problém dnešní společnosti. Lidé nechtějí, aby se právě na jejich dvorku těžilo uhlí, stavěly elektrárny a jiné "veřejně prospěšné stavby" a investoři pak tyto lidi v očích veřejnosti označují, jako nepřátele rozvoje a dávají jim různé nálepky od "sobců myslících jen na sebe" po "nepřátele společnosti". Václav Bělohradský však pokládá význam slova NIMBY v opačném smyslu a ptá se proč by vlastně na tom dvorku měl investor získávat své zisky, když vlastně veřejná prospěšnost jeho záměru je velmi diskutabilní. Máme snad v Čelákovicích strpět stavbu elektrárny a doplácet zhoršením životního prostředí na výrobu elektřiny, která se vyváží? Česká republika je třetím největším vývozcem elektrické energie v Evropě a asi 20% vyrobené energie se vyveze. Je to pro akcionáře elektrárenských společností dobrý obchod, ale proč máme na jejich ziscích mít i my v Čelákovicích svůj podíl?

V městském muzeu v Čelákovicích se na premiéře filmu sešlo asi 40 pozvaných z Čelákovic, ale i z Mochova a Nehvizd. Po shlédnutí filmu následovala beseda s režisérem a pozvanými hosty Mgr.Janem Šrytrem z Ekologického právního servisu a PhDr.Milanem Valachem PhD, který přijel na besedu až z Brna. Byli přítomní i starostové Čelákovic ing.Josef Pátek a Mochova ing.Marek . Všichni přítomní ocenili kvalitu filmu a jeho přínos pro rozvoj demokracie a občanské společnosti. Beseda se v mnohém dotýkala plánovaného omezení přístupu občanských sdružení do územních rozhodnutí a ve své podstatě i omezení práva obcí v případě vybraných druhů staveb. Byl zde zmíněn příklad Švýcarska jehož zákony dávají lidem možnost místního referenda a přímé demokracie a diskutovány možnosti, jak nepříznivý vývoj naší společnosti změnit.Níže přikládám pozvánku k premiéře filmu z Frenštátu pod Radhoštěm, jako doklad toho jaký je o film zájem. Je velice potěšující, že myšlenka natočit tento film vznikla právě u nás a mohu říci, že jsem z počátku i pochyboval zda natáčení má smysl. Premiéra mne přesvědčila a jsem na film pyšný. V nejbližšší době má být film k dispozici na YOU TUBE a ve středu 10.října bude film promítán v muzeu pro veřejnost a tak věřím, že se zde podělíte o své dojmy.  

vystrizek.jpg

pokus.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Premiéra filmu NIMBY

Komentáře

Přehled komentářů

Jak vznikal dokument - Nimby

(Miroslav Iglo, 11. 12. 2012 17:00)

V mém článku nazvaném "Premíéra filmu NIMBY" jsem nikde neuvedl, že mám něco společného se vznikem filmu. Možná jsme mohl uvést, že jsem aktivně vznik filmu podpořil při jednání o dotaci ze strany města, ale to jsem neuvedl. Naopak ocenil jsem iniciativu občanských sdružení a jmenovitě pana Netušila. Nechápu tedy zmínky v článku "Jak vznikl dokument - Nimby" uvedeném ve Zpravodaji o.s.NAŠE Čelákovice , kde pan Netušil píše, že s dokumentem nemám nic společného.
Napsal jsem níže uvedené a nemám na tom co měnit :
V sobotu 6.října měl na několika místech republiky premiéru filmy NIMBY , který byl natočen díky aktivitě občanských sdružení angažujících se proti výstavbě paroplynové elektrárny u Mochova za finanční podpory šesti obcí z okolí plánované elektrárny.Hlavním organizátorem filmu je občanské sdružení Bílý vrch a tajemník komise proti elektrárně Luboš Netušil, který obětoval zdařilé myšlence filmu mnoho času.