Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pane faráři toto jste tedy vážně přehnal.

12. 4. 2016

Říká se :  dobrý čin musí být po zásluze potrestán. Páter Mikuláš Uličný se snaží od počátku svého působení změnit dosud zažité zvyky naší farnosti. V minulém roce byl vymalován kostel a andělčci již nevypadají, jako kominíčci. Pracuje se na projektech rekonstrukce fary a hospodářského objektu, kde má vzniknout komunitní  centrum se službami pro seniory a mladé rodiny. Následně po uvolnění zahrady od drůbeže svazu chovatelů se začal připravovat projekt rekonstrukce farní zahrady a udělalo se několik nejnutnějších kroků. Na farní zahradě byl pokácen 1 velký strom (na kostelní zahradě žádný vyjma 2 mladých smrků malého průměru a několik keřů bránících ve výhledu na kostel). Náletový jasan o průměru 2 m trhal zeď farní zdi a tak bylo požádáno o povolení a to bez problémů odbor životního prostředí MěÚ Čelákovice vydal. jasan-k-pokaceni.jpgVymalování kostela bylo kritizováno, nové vytápění nebylo prý správně vybráno a kritice neunikly ani zásahy v zahradě provedené 19.3.2016. Již 23.3.2016 obdržel pan farář níže uvedený dopis končící slovy : toto jste tedy opravdu přehnal. Píše se zde o masivním kácení a pan farář je dotazován co mu ty stromy udělaly (prý zde rostly desítky a možná stovky let, dosud není jasné které to byly) . Následně dne 29.3.2016 se ohlásili inspektoři České inspekce životního prostředí, kteří si prohlédli zahradu kolem kostela včetně farní zahrady, kde prověřili každý strom i pařez. Výsledkem jejich šetření byl zápis o kontrole, který je zveřejněný na farních stránkách. Nebylo zjištěno žádné pochybení. Dopis měl zřejmě i jiného adresáta a chtěl ukázat, jak je nový farář špatný. Dnes při vstupu do kostela na místech dlouho neudržovaných keřů rostou macešky a připravují se další výsadby trvale rostoucích květin ve spolupráci s Okrašlovacím spolkem Čelákovickým.

macesky.jpg

Jak jsem uvedl :  dobrý čin musí být po zásluze potrestán a tak došlo i na buzeraci faráře a udání. Tak už to dnes chodí.  

Pane faráři prosím, přehánějte dál.  

Datum: 26.03.2016 22:02

Předmět: Kostelní zahrada

Pane faráři,

to, co jsem dnes viděla na kostelní zahradě mne naplnilo velkou lítostí i hněvem.

Pro hrůzu, co Vám ty stromy udělaly, že jste je takto masívně zničil?? Po desetiletí a možná i staletí nikomu nevadily. Naše rodina chodí do tohoto kostela skoro 100 let, já sama přes padesát let a jediné, co jsme kdy proti nim mohli mít, že jsme museli léta zametat na podzim listí. Ale to je přirozené a prostě se to musí udělat.

 V životě by mne nenapadlo, že je možné, aby nějaký hospodář takto zničujícím způsobem "prořezal" svoji zahradu. Navíc stromy, u kterých byl důvod alespoň ten, že jejich kořeny zasahují k ohradní zdi, zůstaly na místě.

Nechápu.

Vy touto farností z hlediska času opravdu jen projíždíte. My tu zůstaneme. A stromům to bude trvat  desetiletí, než opět vyrostou.

Obávám se, že musím konstatovat, že toto jste tedy opravdu přehnal.

M.P.