Jdi na obsah Jdi na menu
 


kvalita života - porovnání měst v ČR za 2019

13. 8. 2019

Kde se dobře žije - porovnání kvality života

Opět zvítězily Říčany a Brandýs nad Labem si polepšil ze 7 místa na 5. místo (v první stovce i 46 Český Brod, 94 Lysá nad Labem a 96 Nymburk). Je rozhodně zajímavé do srovnání 206 měst s rozšířenou pravomocí nahlédnout a ptát se jak by asi dopadlo srovnání s Čelákovicemi. Na web města Říčany se dívám velmi často neboť přináší mnoho inspirací. Již dlouho zde mají partnerská města z Evropy do kterých občané i spolky pravidelně vyjíždějí za turistikou, výměnnými pobyty a také za zkušenostmi. Ne nadarmo v Říčanech najdete mnoho věcí o kterých nemají jinde ani ponětí. Třeba místní autobusová doprava malými minibusy pro občany Říčan zdarma a podpora využití kola, jako dopravního prostředku pro každý den. Jejich cyklo aktivitu přijel podpořit i velvyslanec dánského království.  Také připravují ze stejného dotačního titulu dostavbu školy a ta bude mít ve srovnání s dostavbou Kamenky řadu předností. Bude např. vybavena podzemními garážemi využitelnými mimo provoz školy i občany Říčan a bude energeticky pasivní tj. bude šetřit náklady za vytápění a ještě získá dotaci v hodnotě 30% od SFŽIP. Obdivuji místní časopis "Říčanský Kurýr" , který občanům přináší informace v podstatně větším rozsahu i kvalitě než Čelákovický Zpravodaj. Na 82 stranách jsou mimo oficiálních příspěvků i ty, které vedení města kritizují. Ke kritice se okamžitě vedení města vyjadřuje bez osočování kritiků, jak to známe u nás. Mají také na webu města "Diskusní forum", které bylo v našem městě živé naposledy za starosty Klicpery. Příkladná je i péče o seniory v domech s kompletním vybavením včetně lékařské péče a v r.2015 otevřeli i denní stacionář vybudovaný ze sbírky mezi občany. Jako jedni z prvních zavedli i participativní rozpočtování "Překvapte Říčany", kdy část rozpočtu města ovlivňují sami občané svými návrhy. V právě probíhajícím třetím ročníku přihlásili občané celkem 33 projektů o kterých se rozhodne v hlasování občanů. Ne jednou za 4 roky Vám něco slíbíme a pak to neuděláme. V Říčanech mají každý rok možnost realizace nových nápadů o kterých ví celé město a nejlepší pak jsou finančně podpořeny. Celkem nedávno v době našeho klouzání na náměstí postavili hokejovou halu (soukromý investor), mají dlouholetou tradici špičkového rugby, hrají i špičku v tenise. Zastupitelé se scházejí téměř každý měsíc a většina investičních akcí je projednávána s občany dřív než je přijato konečné řešení. Starosta i oba místostarostové nabízejí pravidelné termíny ve kterých se scházejí s občany a probírají jejich náměty. Nevěříte? Zkuste otevřít odkazy a číst.    

Umístění Brandýsa - Staré Boleslavi je též příkladné neboť z 206 být pátí je krásné a ještě vlastně vykázat meziroční zlepšení to stojí za pochvalu. Velmi pěkné je 46 místo Českého brodu, který meziročně vykázal zlepšení o 17 míst. Trochu hůře jsou na tom v Lysé nad Labem a Nymburce, kde jen stěží obsadili místa v první stovce a hlavně obě města si pohoršila o 13 míst.

Jak dál v Čelákovicích? Občanům je zřejmě jedno, že město neplní to co slíbilo ve volebních programech vládnoucích stran ani zdaleka neplní to co bylo vytčeno ve Strategickém plánu rozvoje v r.2011 schváleným zastupitelstvem pod vedením starosty Pátka. Porovnáním s městy, kde se dobře žije zjistíme propastné zaostávání. Je nám to jedno?