Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kompostárna - zvítězí zájem občanů a nebo výhodný kšeft?

15. 11. 2015

AKTUALIZOVÁNO 15.11.2015 Hledá se pozemek pro umístění kompostárny. Jak má být pozemek velký? To by mohlo být zřejmé ze vzorového zadání kompostárny pro 17 000 obyvatel, které je uvedeno ve Věstníku ministerstva životního prostředí z r.2012 : 

Komunitní kompostárna pro město se 17 000 obyvateli Kapacita zpracování: 1500 t/rok (množství vyrobeného kompostu cca 1000 t/rok) Plocha kompostárny: - zpevněná živičná plocha 2000 m2 svedená do jímky - celková plocha 2500 m2 Kompostárna je oplocena, je zde umístěna unimobuňka pro obsluhu a sklad techniky. Druh pozemku dle katastru: orná půda, lesní půda Využití území je v souladu s územním plánem. Navržená technika: - Traktor s čelním nakladačem (jako energetický a manipulační prostředek) - traktorový překopávač (pro homogenizaci a provzdušnění materiálu) - drtič (úprava dřevní hmoty pro kompostování) - síto (úprava hotového kompostu) - teploměry a vlhkoměry (pro sledování procesu) - čerpadlo a hadice (pro vlhčení kompostu) - váha, počítač, evidenční software Zařízení je vybaveno již podle požadavků na kompostárny jako zařízení dle §14 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Původní text :

Přes značný odpor zastupitelky ing.Fialové a po 2 hodiny trvající diskuzi rozhodlo zastupitelstvo o možnosti projednat změnu územního plánu ve prospěch kompostárny v místech hnojiště u Sedlčánek. Většině občanů města připadá kompostárna, jako dobrý nápad a i já ji vítám, neboť pomůže řešit odvoz biodpadu. Je zde však otázka proč má být kompostárna jednou z největších v ČR a na výměře 5 hektarů. Starosta na jednání zastupitelstva oznámil, že bude vypraveno i několik autobusů pro občany mající zájem o návštěvu moderní kompostárny. Přihlásil jsem se veřejně, jako zájemce o místo v autobuse avšak dosud žádná zpráva o plánovaném výletu. Na Facebok napsal starosta : „S místostarsotou Blanska (21 tis. Obyvatel) je to již nějaký čas předjednáno, ale vzhledem ke vzdálenosti se pokoušíme domluvit na nějaké bližší lokaci“. Včera jsem objevil zápis z jednání městské rady z 20.10.2015 a tam se informace o Blansku potvrzuje. Není tedy žádná bližší lokace? Kompostárna v Blansku je skutečně moderní, ale může nám být vzorem? Myslím, že návštěva tam je zcela zbytečná. Záměr schválený zastupitelstvem představuje více než 5x větší kompostárnu a tedy je na místě dotaz proč se nejedeme podívat na stejně výkonou? Kompostárnu Blansko si můžeme prohlédnout na You Tube a zjistíme, že její projektovaná kapacita je pouhých 2173 tun/rok a my jednáme o kapacitě 15 000 tun/rok. V Blansku měli velké potíže, aby plánovanou kapacitu naplnili a nemuseli vracet dotace. Kompostárna stála 57 milionů a byla pokryta dotaci ve výši 40%. Nebylo by vhodné místo do Blanska zamířit někam, kde pracuje moderní kompostárna se srovnatelným výkonem? Co taková větší kompostárna stála? Jak je vzdálená od prvních obydlí? Kde bere materiál ke kompostování? Co jejímu provozu říkají obyvatelé z nejbližšího okolí? Takové i jiné otázky by bylo dobré položit.