Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komentář k ideovým návrhům územního plánu

Komentář k ideovým návrhům územního plánu, které vzešly ze  soutěže vyhlášené městem.

Návrhy jsou na stránkách města řazeny tak, jak byly porotou oceněny. Nebudu se proto detailně zabývat každým z nich, protože všechny mají jedno společné a to, že se drží velmi diskutabilních závěrů z projednávání navrhovaných změn na zastupitelstvu dne 24.4.2013.Z informace na stránkách města nevidím žádný kvalitativní přínos z těchto ideových návrhů pro tvorbu nového územního plánu a ani odvahu něco podnětného přinést.
Vezmeme li návrh č.5 který se umístil na prvním místě zaráží mě jak mohl urbanista zařadit do obytných zón například plochu u Jiřinského potoka na kterou je jak známo odvodněna část jiřinské zástavby, jak mohla do dnešních zahrádek táhnoucích se od Kovohutí až po Starý hřbitov umístit více podlažní bytovou výstavbu ( odhaduji tak 500 až 700 bytů) ke které ani nenaznačila dopravní obslužnost asi proto že smysluplně to vyřešit nejde, co paní archytektku vedlo k záměru dále rozšířit zónu k bydlení za Kovohutěmi směrem k budované lávce atd. Je úmyslem tohoto řešení vyjít vstříc současnému vedení města tak, aby mělo argumenty k zamezení výstavby na východě jak to předpokládal dosavadní ÚP a dokonce nevzít v úvahu již existující 3 změnu a parcely pro RD zapsané již v katastru obejít čárou zástavby tak, aby zůstaly v poli?
Transformační plochy jsou spíše úsměvné hlavně ta západní kde nechápu v co by se urbanisticky dořešená větší část této plochy měla transformovat.
Co je však velmi zarážející, že hodnotící komise dala 1 místo návrhu, který vůbec neřeší dopravu celé východní části Čelákovic a nechá ji tak být závislou na průjezdu městem. Všechny projekty v minulosti předpokládaly zběrnou komunikaci probíhající za východní zástavbou a spojující tak Jiřinu a Sedlčánky s napojením budoucího obchvatu na Mochovské. Obchvat zde také "vypadl". Na tomto návrhu komunikace Přerovská končí dokonce jako řeka, která se ztrácí v písku pouště.
A to je prosím první místo. Nemá cenu rozebírat další návrhy zvláště, když některé vypadají jako práce nepříliš dobrých studentů střední školy.
K čemu tedy ta vychvalovaná a "nezbytná" soutěž byla, jenom k tomu aby se utratily peníze?
Na závěr bych chtěl ještě dodat, že jsem se aktivně podílel na tvorbě územních plánů v devadesátých letech a proto mě nemile překvapilo, že vývoj v tomto směru mírně řečeno zaostal.

Jiří Kořínek


 

Náhledy fotografií ze složky Územní plán a připravované změny