Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde je nejlepší místo pro život?

1. 5. 2018

Průzkum renomované mezinárodní společnosti Deloitte pod názvem Obce v datech zjistil nejlepší index kvality života v Říčanech. Celkem bylo hodnoceno 206 měst. Posuzovány byly indexy ve třech hlavních kategoriích 1. Zdraví a životní prostředí, 2. Materiální zabezpečení a vzdělání, 3. Vztahy a služby. Více o průzkumu najdete v Kurýru č.4/20018 na str. č.6. Proč jsou Říčany vzorem? Především mají moderní samosprávu s vizí, kterou naplňují účast občanů na řízení města. Zkuste nahlédnout do jejich Kurýru a hledejte rozdíly s tím, na co jste zvyklí v Čelákovicích.

  1. Zkuste se zeptat, jakou metodu kvality řízení naše vedení města uplatňuje?

  2. Zkuste porovnat obsah Kurýru a Zpravodaje? Kolik lze předat informací na 32 stranách ve Zpravodaji a kolik na 75 stranách v Kurýru. To ještě č.4 Kurýru má přílohu o 24 stranách na kterých najdete informace o 2. Ročníku participačního rozpočtování „Překvapte Říčany“ Nevíte co to je? Občané mohou v rámci tohoto projektu podávat návrhy na to, co se bude dělat.

  3. Zkuste se zeptat starosty Pátka kolik za jeho vedení od r.2010 získaly Čelákovice dotací a kolik o dotací je zažádáno v r.2018? V r.2017 Čelákovice získaly jen 1 dotaci a to na rekonstrukci haly Vikomt. Porovnejte s Říčany. Mají Čelákovice nějaký akční plán pro nejbližší období?

  4. Máme nějaké partnerské smlouvy v rámci Evropské spolupráce měst? Zkušenosti z Asie mohou být přínosem, ale jen pro někoho. V Říčanech již mnoho let mají Twining – partnerství se čtyřmi evropskými městy (Borken, Dainville, Albertslund, Mondal). Nahlédněte do fotogalerie.

  5. Máte problémy s parkováním v Čelákovicích? Máte nějaké informace o možném zlepšení situace? Kdy bude mít naše město nějakou koncepci parkování? Říčany mají dokonce s veřejností projednanou koncepci. Jak jinak než s veřejnosti projednanou koncepci, oni to jinak ani nedělají. Kdy bude velkokapacitní parkoviště a parkovací dům u nádraží v Čelákovicích? V Říčanech již parkovací dům připravují a problémy s parkováním řeší tzv „Inteligentním parkováním“.

  6. Jak vedení města podporuje školství ? Víte, že v Město Říčany podporuje stabilizaci učitelů a schválilo z rozpočtu města pro učitele finanční příspěvky? V Kurýru se dočtete o získání 15 milionové dotace pro říčanské žáky na moderní výuku angličtiny a informatiky. V Čelákovicích naopak byla zamítnuta podpora projektu gymnázia „Čelákovická odysea“ viz zápis z jednání rady dne 17.4.2018 str.7.

  7. Jak jsme na tom s možnostmi sportovního vyžití? Na náměstí se můžeme pár týdnů klouzat. Říčany mají od r.2016 nový zimní stadion .

  8. Kolik je v Čelákovicích občanských poradních orgánů rady města? Jsou celkem 4 poradní komise a to komise rozvoje, bytová a sociální, redakční rada Zpravodaje, komise pro přípravu turnaje v jog pu. V Říčanech mají celkem 10 komisí tj. komisi dopravní, bezpečnostní, sportovní, spolkových aktivit, pro vzhled a údržbu města, školskou,dotační, mediální, sociální a zdravotní, pro partnerská města.

  9. Jak často se schází naši zastupitelé? V roce 2016 celkem 8x, v roce 2017 celkem 6x. V Říčanech se schází mimo ledna každý měsíc. Nejednají pak do rána, jak je zvykem u nás.

  10. Jakou možnost mají občané města veřejně sdílet své názory? Ve Zpravodaji prakticky žádnou a na FB ve skupině starosty Pátka nazvané Čelákovice se dostanou jen jeho přátelé. V Kurýru najdete opoziční informace v každém čísle a dokonce zavedli nově možnost pro všechny zastupitele v rubrice „Zastupitelé“ Každý zastupitel má k dispozici půl strany. Tedy ne slavná „Zastupitelská aréna“ s předem danými otázkami.

Divíte se, že jsou Říčany nejlepším místem pro život v celé ČR? Já ne.