Jdi na obsah Jdi na menu
 


Češi se bojí, že nebude voda

5. 1. 2019

Rok 2018 přinesl v mnoha obcích velké sucho a to se částečně projevilo i v Čelákovicích. Nemuseli jsme brát vodu z cisteren, ale všeho jen do času.  Značný únik vody z přívodního potrubí je doslova mrháním, ale nápravy se zřejmě brzo nedočkáme. Projekt nového vodojemu a nové trasy vodovodu od Lázní Toušeň je připraven již od r.2004 a vydané stavební povolení již propadlo, 

Našel jsem zajímavý článek zveřejněný na Aktuálně.cz s námětem na přemýšlení. Někteří lidé mají stále "modrou planetu" a tak nemusí o vodě ani klimatických změnách přemýšlet. Jim je zbytečné něco říkat. Jaká opatření přijalo a nebo přijme naše město? Máme v našem sousedství inspirující příklady, kdy obce vysazují remízky se stromy a keři? Nejbližší je Zeleneč měnící se v oázu zeleně . Namítnete : bude se schvalovat nový územní plán a tam je navrženo více ploch veřejné zeleně. Ano je to jednoduché namalovat, ale bude to někdy i realizované? Ta takzvaná veřejná zeleň je plánovaná v mnoha případech na soukromých pozemcích a s majiteli o záměru nikdo nejednal. Měl jsem možnost před několika lety mluvit se starostou Zelenče a ten mě poodkryl tajemství změn v jejich obci. Měli v té době (snad i dnes mají) obecní školku, kde si předpěstovávají stromy a jejich pořízení pak vyjde na zlomek ceny za kterou by strom běžně pořídili. Starosta oznámí : v sobotu bude brigáda a já Vás budu s rýčem a hráběmi čekat před radnicí. Přijde několik desítek brigádníků a náklady za výsadbu jsou pak také jen zlomek běžné ceny. Výsadba navíc je reálná neboť vedení Zelenče dlouhodobě vykupuje pozemky a již má pro zeleň připraveno několik desítek hektarů půdy. Další příklad by mohl být z Brandýsa, kde plánují u nemocnice velký park a plocha je ve vlastnictví města. Příkladný vztah ke krajině a k vodě má i starosta Říčan vyjadřující v úvodníku prvního čísla Kurýru 2019 podporu všem co se chtějí angažovat. Píše : Říčany se musí na sucho připravit. Je to úkol nejen pro radnici, ale pro každého z nás. Přivítáme každý nápad, pomůžeme radou majitelům rodinných domů, s vlastníky polí a pozemků můžeme připravit projekty vhodných úprav krajiny. Uvítáme spolky, které budou chtít upravovat studánky, vytvářet přírodní hrázky pro zadržení vody nebo budou chtít čistit potoky a jejich okolí od plastů i jiného harampádí. Věřím, že nás voda spojí (konec citace).  Nejsou to jen slova zeleň je součástí nových projektů i realizací.

V Čelákovicích se ve prospěch krajiny angažuje Okrašlovací spolek, ale jeho možnosti jsou omezené. Je nutné začít z úrovně města případně osadních výborů. Možná by prvním krokem mohlo být obnovení komise pro životní prostředí s obdobnými cíli tak, jak takové komise mají v Brandýse, Českém Brodě, Lysé n/Labem, PoděbradechNymburce, Říčanech i jinde.