Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beseda o veřejné správě

Ve středu 14.června 2017 se konala beseda na téma Transparentnost veřejné správy a účast občanů na rozhodování, odpovědnost za škody. Využili jsme mimořádné nabídky spolku Oživení, který poskytl bezplatnou právní poradnu s již řešenými příklady z jiných měst. Za Oživení přispěl svými náměty předseda spolku Martin Kameník a právník Marek Zelenka. Zvláště zdůraznili nutnost zjistit odpovědnost konkrétních osob za způsobené škody a nenechat dopady škod na rozpočtu města a tím i na jednotlivých občanech. Vždyť každá zbytečně vynaložená koruna mohla být použita na podporu sociálně slabých, ať už to jsou mladé rodiny, nebo senioři. Mohl být někde v Čelákovicích nový chodník, na jehož vybudování dnes zdánlivě nejsou peníze, ale miliony jdou do zbytečných soudních sporů.  

 V druhé části besedy jsme měli mimořádnou možnost získat nejnovější poznatky z uplatnění práva občanů na svobodný přístup k informacím a také z oblasti posouzení kvality radničních periodik od Oldřicha Kužílka.  Pan Kužílek je spoluautorem zákona č.106/1999 Sb. , který je i v Čelákovicích hojně využívaný a má v Otevřené společnosti m.j. na starosti soutěž Otevřeno – Zavřeno, kde každý rok již 15 let přicházejí z celé republiky návrhy na ocenění dobrých příkladů otevřenosti veřejné správy. Nominovány jsou i příklady negativní, mezi kterými zvláště v letošním roce má velkou šanci na ocenění přístup naší radnice k informování občanů.

Byl přítomen poměrně velký počet diskutujících a ti přinášeli i dosud neznámé případy neřešených žádostí o zlepšení životních podmínek v Čelákovicích. Účastnila se i  předsedkyně spolku Dělnické domky, která měla zájem o uplatnění práva na obranu svých osobních údajů zneužívaných některými zastupiteli Čelákovic při veřejném jednání o řešení středověkých poměrů bydlení u Kovohutí. Debatovalo se i o zajímavém přístupu starosty k diskusi s občany, kdy zvláště v poslední době nereaguje na položené otázky viz příspěvek bývalého místostarosty Rýdla na diskusním foru města (otázka položena 8.5.2017 a k 16.6.2017 je bez odpovědi) a nejnovější informace zveřejňuje na svém soukromém diskuzním fóru bez možnosti účasti opozice. Byl vzpomenutý zcela odlišný přístup radnice v nedalekých Říčanech, kde v každém čísle místního Kurýru jsou otištěny příspěvky opozice včetně reakce vedení města.

Škoda, že mezi přítomnými nebylo více zastupitelů zvláště těch, co před volbami slibovali vstřícnost k podávání informací a slibovali odpovědné hospodaření. Asi jim nikdo o besede nerekl, ačkoliv  město o besede vedelo. Závěrem bych chtěl poděkovat předsedovi TJ Spartak za poskytnutí klubovny a především dík zastupitelům Lence Grygarové a Tomáši Janákovi, kteří převzali záštitu nad pořádáním besedy. Mezi posluchači byla i poslankyně parlamentu ČR Nina Nováková zajímající se o problematiku veřejné správy v Čelákovicích. Získaných informací bylo mnoho a potrvá ještě nějaký čas, než budou vyhodnoceny a snad se dostane i na zpřístupnění obrazového záznamu pořízeného kamerou zajištěnou paní Čílovou. Občané jistě ocení možnost (byť ze záznamu) získat zajímavé náměty ke zkvalitnění veřejné správy Čelákovic.