Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpravodaj Města Čelákovice a rozdílný přístup k podaným informacím

7. 9. 2013

Ve Zpravodaji Města Čelákovice ( ZMČ ) najdeme mnoho zajímavých informací a část občanů přijme i některá z doporučení zde zveřejněných. Redakce ZMČ velmi dobře ví, jak má zveřejnit různé názory a to již bylo i za minulého vedení, kdy za starostování p.Klicpery byly zveřejněny  názory na připravovanou stavbu společnosti Harmonie. Předseda komise rozvoje měl velmi rozdílný názor od vedení města a přesto jeho myšlenky měly možnost najít uplatnění na stejné stránce, jako slova naprosto opačného významu.Konečně i v posledním čísle jsou uvedeny názory p.Pátka a p.Sekyry k odvolání  v Q-bytu a oponující názor p.Rýdla.Je to uvedeno na stejné straně a tak to má být.

V případě článku p.Pátka a p.Skalického na str.3 "Příprava energetické aukce ve městě probíhá naplno" autoři upozorňují, že máte jedinečnou možnost se do této aukce zapojit a to nejpozději do poloviny září. Přirozeně většina lidí nabídku uvítá.

Já bych však doporučil všem, aby byli velmi opatrní neboť již podle způsobu zveřejnění mám podobný dojem, jako jsem nabyl při propagaci loga města. Dle starosty Pátka "Logo je pozitivní a jako diamant doslova září" a jiné pěkné věci se povídaly. Nakonec většina zastupitelů uznala námitky vznesené v petici občanů a logo neodsouhlasila a jen se zbytečně vyhodilo cca 120.000, - Kč za odměny  vybrané firmě, vizitky, dopisní papíry a jiné věci co již byly logem potištěny. Zajímavé tehdy bylo, že u zastupitelů existovaly i jiné názory na předložený návrh loga a ten vyjádřil p.Špaček ve stejném čísle ZMČ, kde však zastupitel Studnička a PR pí.Kolenská oslavovali logo již na str.1 a 3. Názor p.Špačka  byl otištěn až na str.10. Proč? Vždyť názor jednoho zastupitele by měl mít stejný prostor, jako u druhého zastupitele.

V případě přípravy energetické aukce se situace opakuje,odlišný názor zastupitelky pí.Tiché je zveřejněn  až na str.10. Způsob zveřejnění rozdílného názoru by měl být vážným varováním pro každého, kdo hodlá aukci využít. Ono není vše až tak jednoznačné neboť i v denním tisku je možné najít několik varování a upozornění, že aukce může být výhodný obchod především pro ty, kteří na burze obchodují. Nemůžete sami přijít na burzu a nedělá to ani město Čelákovice, nýbrž najatý prostředník. Odměny za práci prostředníka jsou poměrně značné a jeden dobrý obchod přináší i miliony. Určitou zkušenost má město z účasti na burze plynu pro Q-byt a současný postup je velmi podobný. Je možné, že nějakou úsporu získáte, ale v článku zastupitelky pí. Tiché jsou uvedeny pochybnosti a ty by neměly být brány na lehkou váhu.

Na závěr bych rád položil otázku redakci ZMČ zda bude i nadále zvýhodňovat názory vedení města? Mám s tím sám určité zkušenosti, kdy jsem napsal svůj názor o výši nájemného a nejprve mi článek nebyl zveřejněn vůbec ( prý by měl být schválen radou ) a nakonec když ke zveřejnění došlo, byla zveřejněna reakce předsedkyně bytové komise zastávající názor vedení města a ta ke své presentaci dostala v ZMČ mnohem více prostoru než já.

Má ten náš Zpravodaj několik dalších zajímavých míst.Jistě všichni čtenáři ocenili snížení počtu fotografií starosty Pátka, ale i tak se mi nezdá proč na str.2 má bý pokaždé zveřejněna stejná fotografie starosty včetně jeho podpisu. Často nahlížím do internetových stránek jiných měst a něco podobného by si starosta dovolil jen málo kde.Při čtení rubriky z diáře vedení města si zase říkám "mají toho v diáři velmi málo" a také kde je místo pro diář místostarosty II.Ten je také  vedením města. Já bych však místo upozornění na zmíněný diář doporučil zveřejnit upozornění na skutečné výsledky práce.To co bývá v diáři nic nenanznačuje o tom co vlastně vedení skutečně dělá a v ZMČ by mohly být zveřejněny jiné důležitější informace.Někdy účast bývá velmi formální a ještě se o tom zbytečně píše a při té příležitosti se zveřejňují starostovy fotografie.  Někdy si tak říkám co má větší význam "prázdný obsah" článku a nebo účelově zveřejněné foto? Volební propaganda za peníze všech obyvatel Čelákovic.Zkusme společně hledat v Listech vydávaných v Lysé nad Labem fotografii starosty. , také v Chrudimi , Vsetíně , Prostějově ( v jejich Radničních listech 28.8.2013 je o výběru loga - porovnejte si rozdílný přístup k účasti občanů )