Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka na jednání zastupitelstva dne 9.9.2015

4. 9. 2015

Pozvánka města dává několik stručných informací o programu jednání. Pokusím se napsat k některým bodům doplňující informace. Je dobré znát i jiný než oficielní názor :

1. Pořízení 4.změny územního plánu - společnost ZEMOS - AGRO Sedlčánky hodlá vybudovat v prostoru u současného hnojiště kompostárnu. Je to zcela v duchu doby neboť opatření vyplývající z nové vyhlášky o bioodpadu kompostárnu potřebují. Vydělá na tom město, ZEMOS i občané. V Českém Brodě zavedli odvoz bioodpadu do kompostárny a díky snížení objemu směsného odpadu se jim snížily celkové náklady a občané platí méně. To by přeci chtěl každý. Každá mince má však dvě strany. Je v zájmu občanů především z východní části města, aby si ověřili, jak jinde kompostárny fungují a jak daleko jsou umístěny od prvních domů. Současné hnojiště ve své nynější  podobě pravděpodobně zanikne a to bude velké plus. Jistě budou dodrženy postupy závazné při projednání územního plánu a tak občané budou moci před závěrečným rozhodnutím podat své připomínky.

2. Úprava rozpočtu r.2015 zde mne zaujalo šetření, které lze samozřejmě chválit. Jen je nutné položit otázku: jak je možné ušetřit na projektu rekonstrukce ZŠ Kostelní 400 tis.Kč? Projekt se nebude dělat? Příští rok by se měla rekonstrukce školy realizovat a ještě není hotové ani stavební povolení. Školáci budou jezdit do Nehvizd?

3. Pololetní rozbor hospodaření 2015. Dobře se na tento bod v pozvánce podívejte. Co jste našli? Je zde připojený nějaký rozbor? Zcela v duchu "absolutní informovanosti" občanů, kteří by se mohli ptát na všetečné otázky. Tak se to dělá, když není něco v pořádku!! Čelákovice jsou pro svůj přístup k informacím nominovány v celostátním hlasování Otevřené společnosti v kategorii svoboda projevu, kdy nebyl zveřejněn článek o pochybném vyúčtování dotace. Chcete pomoci ke kvalitnějším informacím, pak přidejte svůj hlas, máte ještě do 8.září možnost.

4. Hospodářská činnost města - materiál nám oznamuje, že město vlastní velké množství bytů, které nejsou sociálními. Auditor upozornil, že město nevykazuje vedlejší hospodářskou činnost a to může mít v budoucnu negatiní dopad na hospodaření. V sousedních městech to tak dělají a skutečně s byty hospodaří. Vzpomínám si co jen padlo invektiv, když jsem navrhoval již v r.2012 zavedení obálkové metody a požadoval celkovou změnu přístupu k nájmům. Dnes se již obálková metoda s úspěchem používá a vedení města si konečně díky auditorovi uvědomilo, že je potřeba s byty hospodařit. Hospodařit však neznamená jen více od nájemníků vybrat, ale také poskytnout kvalitnější služby. Bude to znamenat také změny v současných Zásadách a zřejmě výraznou změnu v tzv.Pořadníku případně i jeho úplné zrušení. Nechme se překvapit.

5. Zpráva o činnosti MAS - opět "neuvěřitelně podrobný materiál". Radnice se překonává a informuje občany skutečně v duchu tradic Pátkova vedení. Nezaslouží si občané ani nejmenší detail z této zprávy? Vždyť MAS (Místní akční skupina) přivedla svou činnost k cíli a má díky členství Čelákovic, každý občan města možnost předkládání projektů a s žádostí o finanční podporu. Konečně když je to pro vedení města problém podívejte se na stránky MAS. Člen výboru MAS ing.Pátek má zřejmě jen funkci, ale zájem na výsledku nemá!!!

6. Cyklostezka - zde se dozvíme o zajímavém projektu propojujícím Čelákovice s Nymburkem. Velmi takový projekt vítám, ale raději bych četl o cyklostezce Mochov - Čelákovice a vůbec nejvíc bych přivítal cyklostezku Čelákovice - Císařská Kuchyně. V Lysé se cyklistice věnují výrazně více, mají tam dokonce jmenovaného cyklokoordinátora a i v jiných obcích mají o rozvoj cyklistiky zájem, který u nás chybí. Zabývají se využitím kola v běžném provozu města, to mi v Čelákovicích chybí mnohem víc než všechny cyklostezky.

Samozřejmě bude zde i diskuze a tam mohou padnout ty nejdůležitější dotazy. Třeba co bude stát Pátkem ohlašované kluziště na náměstí? Na diskuzních forech starosta zkoumá , jaký by byl zájem. Samozřejmě bude velký, ale neuvádí co ta maličkost bude stát. To neuvedl ani v případě vysílání MS v hokeji a při letním kině zdarma. Je to podle mého názoru velmi neodpovědné.

Přijďte na jednání zastupitelů a zapojte se do diskuze, pokud nemáte možnost účastnit se, podívejte se alespoň na on-line přenos na www.tv-port.cz