Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka na jednání zastupitelstva dne 11.prosince 2013

10. 12. 2013

Občané jistě ocenili, že ve zveřejněné pozvánce jsou obsažené materiály k většině bodů, co jsou na programu jednání. Bývalý starosta na diskusním foru již protestoval, že rozpočet není tak, jak býval a je to prý „důkaz o uzavírání samosprávy před občanem“. Ten kdo se věcem veřejným dlouhodobě věnuje jistě zaznamenal, že již před jednáním zastupitelů byl ve Zpravodaji podán k rozpočtu obšírný komentář. Nepamatuji si, že by to tak někdy v minulosti bylo. Pan Pátek využije každou příležitost ke své exhibici a ukazuje, jak to za něj bylo lepší. Občané však jistě nezapomenuli na zajímavé extempore ze zastupitelstva v září 2013, kdy ještě za starosty p.Pátka obdrželi zastupitelé tzv.Memorandum jen proti podpisu a samozřejmě občané nemohli vidět vůbec nic. Přirozeně jednalo se o choulostivé téma zveřejňující názor právní kanceláře na odpovědnost při vzniku škody na náměstí ( zde to byl příklad uzavření samosprávy před občanem, ale to někdo přehlédne ). Jsem zvědav, jak rád bude zveřejňovat a především zdůvodňovat všechny své rozhodnutí vedoucí ke vzniku korekce ve výši 1,6 mil.Kč. Jsem přesvědčený, že současné vedení bude velmi otevřené, nic tajit nebude a jeho snahu o zveřejnění jistě podpoří.

Občané budou již při jednání o bodu 3 Kolektivní orgány města – změny, očekávat zvolení starosty a doplnění rady města o zbývající jedno volné místo. V diskusích se objevují různá jména, ale dokud volební komise nezveřejní jméno zvoleného bude vše i pro mne tajenkou. Za situace ve které se město nyní nachází, není nic příjemného pracovat na radnici a tak se nikdo do vedení moc nehrne.

Při schvalování rozpočtu města pro rok 2014 je navrhováno mnoho položek a každá je svým způsobem zajímavá. Pro mne je velmi významné zjištění, že je pamatováno na měření kvality ovzduší a konečně budeme znát, co skutečně v Čelákovicích dýcháme. První měření v roce 2011 ukázalo, že jsou na celém území města překračovány limity polétavého prachu. Další měření ukáže, co vlastně prach obsahuje. Jak jsem zde na mých stránkách již dříve uvedl je kvalita ovzduší zásadní pro zdraví občanů a měla by být na jednom z předních míst v prioritách vedení města. Není divu, že vznikla petice „Kvalitní ovzduší pro naše děti“ a občané již nechtějí nic nechat náhodě. Včera zveřejněný článek na servru lidovky.cz uvádí alarmující informace a pokud se někomu zdá, že mezi vyjmenovanými městy nejsou Čelákovice uvedeny pak je trochu vedle. Jsou zde i města Lysá nad Labem a sousední Brandýs – Stará Boleslav. Čelákovice nejsou uvedeny jen a pouze proto, protože v uvedený statistikách jsou uvedena jen jména měst s rozšířenou působností což naše město není, jinak by na „černé listině“ určitě nechyběly.

Je hodně zajímavých bodů a zřejmě nejzajímavější bude bod Diskuse, ve kterém občané mohou svými náměty přispět k nápravě dosud skrytých vad a reklamovat to co již mělo být dávno provedeno. Jen věřím, že se nebude opakovat průběh několika předešlých jednání s koncem až druhý den k ránu. Pokud to však má být ve prospěch města i nějaké ponocování se vydrží.