Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslovení titulem

11. 2. 2013

Sledovala jsem popůlnoční část přenosu z posledního zastupitelstva. Kromě jiného mě zaujalo velmi hojné „inženýrování a doktorování“, pro které mi leckdy unikaly souvislosti. Ve většině zahraničních firem a už i v některých našich  oslovování titulem vůbec neexistuje.

Nahradili jsme si šlechtické tituly těmi profesními, jako kdyby profesní titul měl automaticky přinášet úctu. Přitom ten vůbec nevypovídá nic o našich znalostech, schopnostech a ani o pevnosti charakteru. Ve svém profesním životě jsem potkala nemálo lidí s titulem, kteří se ani jedním nevyznačovali.

Diplom sice říká, že promovaný má nárok uvedený titul užívat, ale žádný zákon nestanovuje, že tento musí být tímto titulem oslovován.

Doporučovala bych proto, našim zastupitelům, aby si své tituly nechali pro jednání zastupitelstva v šuplíku a oslovovali se svými jmény. Nám divákům to usnadní orientaci, (neboť: když je v sále přítomno víc inženýrů, nevíme, pokud se kamera dívá na řečníka, ke komu je vlastně hovořeno) a jednáni zastupitelstva se tím určitě o něco zkrátí (kdo sledovali přenos, ví o čem mluvím). Ti, kteří velmi lpějí na svých titulech mají v každém případě před sebou cedulky, kde jsou všechny údaje uvedeny.

Ing. Iglová Zora

P.S. Titul uvádím pouze proto, abych nebyla podezřívána z předpojatosti. Jinak sem nepatří.