Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednání a jednání

18. 1. 2016

V pozvánce na poslední jednání našeho zastupitelstva jsem se zabýval srovnáním práce zastupitelů V Říčanech,Brandýse-Staré Boleslavi a Lysé n/L ve světle toho na co jsme uvykli za starosty Pátka tj. jednání po půlnoci, netransparentní rozhodování bez předchozího projednání s veřejností, nedostatek poradních orgánů kdy v Čelákovicích pracují 4 poradní komise rady ( z toho bezpečnostní jen minimálně ) a počtu zasedání zastupitelstva. V tomto příspěvku chci dát příklad z Českého Brodu, kde bude jednání zastupitelů 20.ledna 2016.

Srovnejte kvalitu pozvánky Č.Brodu a Čelákovic (pro kvalitnější srovnání i rok 2015 Č.Brod - Čelákovice). V prvním případě u každého z bodů jednání jsou veřejně uvedeny (pro každého občana nejen zastupitele) všechny možné podklady co si lze představit včetně posudků při prodeji nemovitostí a plnění usnesení zastupitelstva. V druhém případě sice některé body zdánlivě naznačují obsah jednání, ale při kliknutí na přílohu zjistíte, že jde jen o krycí list , např. je navrženo jednání o programu podpory aktivit v kultuře a sportu v r.2016, ale program chybí.Nedozvíte se nic o zprávě kontrolního a finančního výboru, ani o osadních výborech a ani o zprávě o činnosti MAS, které mají být projednány.

Jednání zastupitelů v Českém Brodě s detailním informováním občanů je pak konstruktivní, méně konfrontační a nekončí po půlnoci. Příkladem v Čelákovicích je např. kompostárna (Zpravodaj 10/2015 str.5), kdy sice dle starosty Pátka příprava mezi vedením města a investorem trvala 2 roky, ale nikdo další ze zastupitelů nebo z komise rozvoje o tom nevěděl (výsledek je více než trapný předložený záměr byl zrušen). Vše je v Č.Brodě předkládáno transparentně na rozdíl od Čelákovic, kdy veřejnost je sicena jednání zastupitelů zvána, ale jen jako "křoví - kulisa". Je to nedůstojné a bylo by na čase tuto praxi změnit. Proč jinde obyvatelé měst mohou být dostatečně informováni a nám je to odmítáno. Srovnejte si program podpory kultury, sportu a volného času v Č.Brodě s tím co je již schváleno v Čelákovicích. Nikde nenajdete omezení pro spor s městem (viz TJ Spartak.) Je kvalitní informování občanů moc práce, nebo jde o nezájem? Plat starosty se pohybuje někde kolem 50 tis.Kč a tedy snad by za ty peníze mohli být občané informováni stejně kvalitně, jako je to běžné v našem okolí. Optimistická zpráva na závěr : konečně již máme nového tajemníka a jeho letitá praxe ve veřejné správě snad bude přínosem a dojde ke změně. O změnách rád napíši.