Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvě jednání

4. 3. 2018

Dne 28.února 2018 se konají zasedání zastupitelů v Čelákovicích a v Brandýse - Staré Boleslavi. V obou případech se jednání odbývá v nově vybavených zasedacích místnostech a to je zřejmě jediné co mají společné.

V Brandýse- Staré Boleslavi  je vydaná pozvánka s programem počítajícím samozřejmě s možnou diskuzí, která je zařazována pravidelně, jako bod 3 tedy hned na samém počátku jednání, aby občané nemuseli čekat se svými náměty. Je přítomno 18 zastupitelů a pro občany je připraveno 64 židlí. V bodu číslo 2 je projednáno zodpovězení všech dotazů z minulého jednání, které nemohly být zodpovězeny ihned např. o Domově seniorů. Samozřejmostí je i on-line přenos obrazového záznamu na který jsou v současné době občané upozorňováni hned na prvé straně internetových stránek města  . Zastupitelstvo samozřejmě řeší nejen jednoduché otázky, ale řeší se i 3 změny nového územního plánu schváleného v r.2014 a m.j. je dost široce probírána  otázka obchvatu Staré Boleslavi.(v rozpravě se občané dozvídají, že za kraj jednání o obchvatu vede projekční firma PONTEX - v Lysé nad Labem Pragoprojekt) Občané si vyměňují s vedení města názory někdy i zaníceně pronesené, ale vedení města argumentuje, neodebírá nikomu slovo a ani neukončuje diskuzi dokud ještě nejsou vyčerpány všechny dotazy. Neoznačuje nikoho z občanů za škůdce města jen pro jeho opoziční názory. Je zde také řešena otázka dopravy, kdy město zadává zpracování modelu dopravy s respektováním budoucího rozvoje. Mluví se také o sportovní hale připravované již od r.2006. Je to nesmírně zajímavé srovnání  

V Čelákovicích je také vydána pozvánka s programem nepočítajícím s diskuzí.Je přítomno 14 zastupitelů a pro občany je připraveno 8 židlí. Není přítomná kamera a on-ie přenos se prý z úsporných důvodů nebude konat. Zřejmě obyvatelé města co zůstali doma u počítačů marně hledají stránky TV-PORT, kde on-line přenos obvykle bývá. Nikdo předem absenci přenosu neoznámil. Jeden z přítomných občanů má však připravenou kameru a chce si dělat obrazový záznam. Okamžitě je terčem kritiky a zastupitelé hlasováním odmítají natáčení prý z důvodu ochrany osobnosti. Občan je však připraven a dokládá, že se dočetl v metodickém doporučení ministerstva vnitra, že nelze soukromý záznam zakázat. Je zajímavé, že jsou odmítnuty návrhy na rozšíření programu jednání i když se např. jedná o velmi potřebné body, jako je nepovedená rekonstrukce podhledů v gymnáziu (kde je zpochybněna statika a požární bezpečnost). Účastníci jednání končícího již po 19 hodině jsou rozpolceni. Jedna část je spokojena s rychle projednanými body, kde i několika milionová směnná smlouva je bez problémů, bez potřebných posudků a bez rozpravy během několika minut schválena. Druzí odcházejí nespokojení, neboť běžné jednání zastupitelů je v Čelákovicích maratonem trvajícím většinou dlouho přes půlnoc a dnes nebylo projednáno téměř nic.

Jak jsem se následující den dozvěděl ze Zpravodaje města Čelákovice je naše transparentní samospráva dávána za vzor. Nechtěl jsem věřit vlastním očím při čtení článku Přívětivý úřad umístěného na první straně. O tom, jak to s tím transparentním vzorem ve skutečnosti je a jak, je náš úřad Přívětivý se dočtete příště. Nelze věřit všemu co se ve Zpravodaji píše a vše je nutné ověřovat. Ověření jsem si provedl a je to zcela jinak. Vedení města zaslalo pořadateli soutěže Přívětivý úřad značně "cinknuté" informace. Je neuvěřitelné co si dovolí!!! Říká se : kdo lže, ten krade a někdy se ještě přidávají další části přísloví.