Jdi na obsah Jdi na menu
 


100 dnů od voleb je za námi. Může začít první hodnocení.

6. 2. 2015

Jak oznámil starosta ing.Pátek vítěz voleb ODS uzavřel koalici s ČSSD a tak jsme zvědaví, jak pravicová strana bude spolupracovat s levicí. Již někde zaznělo, že není potřeba žádná koaliční smlouva, není divu, smlouvy jsou v Čelákovicích jen ke zlobě. Minulá koaliční smlouva vydržela pouhý rok a již byla jen cárem papíru. Občané by se však měli dozvědět programové prohlášení, co je cílem pro období ve kterém obě strany budou spolupracovat a i to zatím chybí. 

Jsme svědky velmi zajímavého pojetí demokracie, kdy vítěz voleb téměř zcela vynechal při tvorbě poradních orgánů (výborů a komisí) zájemce o práci z opozičních stran a o dalších občanech ani nemluvě. Trochu informací od sousedů :  Vedení města Říčany vyzvalo občany k účasti na práci v komisích a přihlásilo se 84 zájemců. Jmenovali 10 komisí a to je o 5 více než v Čelákovicích. V Lysé mají 7 komisíČeský Brod 13  Brandýs 11 Poděbrady 15 Neratovice 7 . Nikde nechybí komise pro kulturu a nebo životní prostředí. Zřejmě se bude opakovat akce Logo a tak nějací odborníci v komisi kultury by jen překáželi zdravým myšlenkám pana starosty (nechce prý v komisi nikoho kdo by zde dělal „alotria“). Komise životního prostředí by zřejmě musela reagovat na informace o kvalitě ovzduší a radě by předkládala návrhy, které vyžadují práci. Jinde to však radní vydrží. Proč ne v Čelákovicích? Ve Zpravodaji starosta oznámil, že rozděluje opozici na konstruktivní a destruktivní a té druhé dá jen minimální prostor. Zapomenul vysvětlit, kdo určí co je destruktivní. Podobné vyjádření mě připomíná duch minulého století, kdy vláda jedné strany určovala, co se smí a nesmí. Jen bych současnému starostovi připomenul, že dříve jeho destruktivní články našly místo ve Zpravodaji a příležitost k vyjádření mu nikdo nebral. Vždyť to co sám kritizoval dnes dělá ( např. prodej bytů obálkovou metodou znamenající rozdílné nájemné v jednom panelovém domě). Vzpomínáte na článek „Postavili jsme hráz proti dvojnásobnému zvýšení nájmů v Čelákovicích“ zveřejněnému ve Zpravodaji   č.1/2014? Jsem zvědav co bude s nájemným, které již déle než 3 roky je bez valorizace. Hráz byla velmi špatně postavena.

Co máme v Čelákovicích nového za uplynulé 3 měsíce vyjma orgánů města? V zápise z jednání rady se objevila informace, že je u soudu vymáhaný požadavek na zaplacení vysokého účtu ing.Pátka za telefon (více než 100.000, - Kč). Soudu vymáhání předalo bývalé vedení města, když nepomohly výzvy k zaplacení. Co asi současné vedení s vymáháním udělalo, to se ze zápisu nedozvíte. V dalším zápise z jednání rady jsme se dozvěděli, že bylo zpracováno memorandum advokátní kanceláře Kubík k rekonstrukci stadionu a rada doporučila podat trestní oznámení na TJ Spartak a současně byl pověřen radní informovat ministerstvo školství poskytující dotaci. Je to zajímavý postup. Místo podpory Spartaku házejí klacky pod nohy. Na ministerstvu školství asi nevycházeli z údivu nad informacemi zatím zcela nedoloženými, ale servírovanými , jako 100% důkazy. Co však přináší nové vedení města mimo toho, že ruší rozhodnutí bývalého vedení města bez ohledu na to, co to bude stát. Nenašel jsem nic převratného. V Lysé zveřejňují na internetových stránkách města všechny uzavřené smlouvy města, rozklikávací rozpočet  a zveřejněné přijaté faktury, městskou televizi atd. Pokud se podíváte do zápisu z jejich zastupitelstva pak zjistíte, že připravují novelizaci strategického plánu rozvoje, komunitního plánu, generel dopravy, stacionář, domov seniorů, jednají o obchvatu. Probrali 42 bodů ( diskuze hned na začátku) a skončili již dvacet minut po jedenácté hodině. Možná si řeknete Lysou dává jako příklad a co ty ostatní města? Lysá nepatří k žádné špičce veřejné správy, ale my k její úrovni máme daleko. V Českém Brodě najdeme ještě víc. Zveřejňují tam nejen smlouvy, ale také třeba výroční zprávu za uplynulý rok a zde je uvedeno tolik zajímavostí, o kterých nemáme v našem městě ani ponětí. V úvodu Výroční zprávy napsal starosta Českého Brodu toto : Vážení občané! Dostáváte do rukou výroční zprávu města Český Brod za rok 2013, čímž se naše město přidává k moderním evropským i českým městům, která pravidelně vydávají zprávy o své činnosti …. (konec citace). Byl bych rád, pokud by jednou i v Čelákovicích zaznělo něco podobného a přidali jsme se k moderním městům.

Nechci klást žádné vysoké nároky, ale stačilo by pro začátek jen slyšet představu o tom, co je nového v přípravě kanalizace pro Záluží, obchvatu a třeba v novém územním plánu. Uvítal bych zápis z jednání zastupitelstva bez cenzury a prostě jen ty samozřejmosti, které každý občan očekává. Cenzura mi navíc připadá směšná, když je možné vše vyslechnout ze záznamu TV PORT. Před volbami jsme slyšeli hodně, ale prvních 100 dnů nedává mnoho důvodů k optimismu. To před volbami byly jen ideje, dnes je realita .