Jdi na obsah Jdi na menu
 


Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav pronajímá byty

30. 12. 2012

Již 1.1.2012 měly platit v Čelákovicích nové zásady pro přidělování nájmu obecních bytů.Ale nebudou platit ani 1.1.2013 a to je docela zajímavá skutečnost. Někdo nemá zájem, aby byl dodržen zákon a nově pronajímané byty se začaly pronajímat za cenu obvyklou. Proto mne zaujal článek zveřejněný v internetových Brandýských novinách :

 

Město chce pronajmout dva byty

22.12.2012 13:54

Odbor majetku města navrhl radě města vypsat záměr na pronájem dvou městských bytů. Jedná se o byt č. 5 v domě čp 1113 a byt č. 8 v domě čp. 1116, oba ve Staré Boleslavi. Tento záměr projednala a doporučila bytová komise.

U bytu č. 5 v čp. 1113 se jedná o byt 2+1 o výměře 55,10 m2 včetně sklepů. Bytová komise navrhla a rada města její názor akceptovala, aby se tento byt nabídl především samoživitelce s minimálně jedním nezaopatřeným dítětem nebo rodině s minimálně jedním malým dítětem. Nájemné bylo stanoveno, na doporučení realitní kanceláře na cenu 5.500 Kč plus veškeré poplatky spojené s užíváním bytu.

Druhý nabízený byt č. 8 v čp. 1116 je o velikosti 1+1 o výměře 34,7m2 včetně sklepů. Na tomto bytě však vázne dluh předešlého nájemce ve výši 33.011 Kč. Bytová komise navrhla a rada města její návrh opět akceptovala, aby tento byt byl nabízen všem zájemcům. Nájemné bylo, za stejného doporučení RK, stanoveno na částku 4.500 Kč plus veškeré poplatky spojené s užíváním bytu. Obě ceny za nájemné je stanoveno samozřejmě na jeden měsíc. U tohoto bytu však zápis neuvádí, zda noví zájemce bude muset nejdříve uhradit váznoucí dluh či nikoliv.

Dle současných platných zákonů může majitel požadovat i složení kauce při podpisu smlouvy. Zákon povoluje kauci ve výši tří měsíčních nájmů, rada města však stanovila kauci na oba byty ve výši dvou měsíčních nájmů, a to včetně záloh na služby. Tyto kauce by byly použity při eventuelním neplacením nájemného či služeb. V případě, že by tyto peníze nemusely být takto použity, byly by městem po ukončení nájmu do jednoho měsíce nájemcům vráceny. Zákon uvádí, že tyto kauce nejsou zdaněny, takže by nájemci dostali přesně tolik, kolik kauce činila.

Rada města se usnesla, že tento záměr na pronájem obou bytů zveřejní nejpozději do data 31.1.2013 ( konec citace Brandýských novin ).

Na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj je zveřejněna cenová mapa nájmů obecních bytů a pro Čelákovice zde je uveden obvyklý nájem 95 až 101, - Kč/m2. Za tuto cenu by jsme měli minimálně pronajímat nově pronajímané byty pokud by bylo s majetkem města hospodařeno tzv. s péčí řádného hospodáře ( dosud však platí 68, - Kč/m2 ) . Zkusili jste si vypočítat za kolik budou pronajímat v Brandýse? V případě prvního bytu výměra 55 m2 za 5.500, - Kč tj.100, - Kč/m2 a druhý byt výměra 35 m2 za 4.500, - Kč tj. za 129, - Kč/m2. Oni dokonce budou nabídku nájmu inzerovat. Setkali jste se s tím někdy v Čelákovicích? V domě s pečovatelskou službou dokonce pronajímáme za 16,90 Kč/m2 a to téměř beze změny od r.2002. Když se členové bytové komise ptali odpovědné vedoucí sociálního odboru na extrémně nízký nájem, nic konkrétně nesdělila.Prý to je na základě poskytnuté dotace, ale jak dlouho to ještě potrvá a zda je to správně neví. Opět bych každému doporučil stránky ministerstva pro místní rozvoj kde stanovili cenu nájmu v bytech pečovatelské služby postavených s dotací v letech 2003 až 2009 na 50, - Kč/m2. Ano naše DPS je z r.1998, ale že by ani inflační zvýšení nájmu nemělo být uplatněo o tom mnoho pochybuji.Spíš bych řekl, že na to někdo kašle. 

Máme finanční výbor složený ze skutečných odborníků, ale zde jsou jasná čísla a ví se o tom již moc dlouho a nic se s tím nedělá!!! Dokonce máme již z dob bývalého vedení města uvedenou tzv. obálkovou metodu, ale ani předcházející vedení ji nevyužilo. Vždyť by se ty peníze mohly využít ve prospěch tělovýchovy, školství a občanských aktivit, ale takto je vyhazujeme oknem.To není podpora sociálně slabých rodin. Tato podpora se často dostává i těm co ji nepotřebují. POkud se podíváme znovu na informaci z Brandýsa oni také mají sociální cítění a chtějí byt poskytnout především matce s dětmi, ale nemusí to být za cenu nesmyslně nízkou.Tržní cena nájmu malých bytů v Čelákovicích činí až 300, - Kč/m2 a tak proč by jme měli být až tak nízko?!