Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezinárodní soutěž měst LIVCOM

8. 7. 2012

 Ceny LivCom Awards probíhají pod záštitou United Nations Environment Programme (Program Životního Prostředí Spojených Národů) pod vedením UK Registered Charity (Britská Registrovaná Charita). The LivCom Awards byly založeny v roce 1997 a jejich finálová kola se konají v různých velkoměstech po celém světě.

Více informací o soutěži najdete na www.livcomawards.com

 

LIVCOM se konala v roce 2011 v jihokorejském Soulu a nechyběl zde opět český zástupce, kterým bylo město Chrudim. Do soutěže bylo posláno na 350 projektů, do konečného finále postoupilo 77 měst z 26 zemí celého světa (s 60 projekty celých měst, 50 ekologicky udržitelných projektů a 18 projektů zaměřených na získání „stipendia“).    

Město Chrudim se zúčastnilo již  popáté a byli velmi úspěšní . Do finálového boje postoupili se dvěma projekty. První z nich „Zdravé město Chrudim – město, kde stojí za to žít!“ byl zaměřen na celkový rozvoj města dle daných kritérii, které jsou v souladu s projektem Zdravé město Chrudim a místní Agendou 21.

Druhý projekt „Rekonstrukce kostela Sv.Josefa a Klášterních zahrad na Muzeum barokních soch“ byl zaměřen na uchování kulturního dědictví ve městě a vytvoření nového prostoru pro kulturní a společenské aktivity ve městě s přihlédnutím k původní historii tohoto objektu.  

První z projektů byl odbornou komisí oceněn Stříbrnou cenou, druhý získal Zlatou cenu s druhým místem.

Významným bylo i ocenění, které Chrudim získala za naplňování kritéria „Zdravého životního stylu“. Zde byli ohodnoceni nejvyšším stupněm – Zlatou cenou. Toto ocenění bylo uděleno na základě prezentací všech finálových měst ve všech velikostních kategoriích (celkem ze 77 měst celého světa). Jedná se především o aktivity v rámci projektu Zdravé město a místní Agenda 21 zaměřené na osvětu v oblasti kouření, zdravého stravování, prevence úrazů, ale i organizace kampaní zaměřených na zdravý životní styl apod. Není to ocenění nahodilé neboť již v r.2010 ve finále konaném v Chicagu  byla Chrudim úspěšná.

V roce 2009 ve stejné soutěži byl úspěšný projekt města Říčany, který kromě ocenění získal i peněžitou podporu. Soutěžila však i jiná města než jen Chrudim a Říčany. Úspěchy zaznamenali i v Plzni, Kladně i jinde.

V roce 2012 se koná finále soutěže ve městě Al Ain ve Spojených arabských emirátech http://www.livcomalain.ae/English/default.aspx . Čeští zástupci budou opět soutěžit. Kdy také Čelákovice? Nemusí být v mezinárodní soutěži, ale byl bych rád, aby i zde bylo možné říci "Čelákovice jsou městem kde stojí za to žít".