Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jubileum Jaroslava Špačka

 

40 let práce pro město

Prvního března uplynulo přesně 40 let od chvíle, kdy se řízení čelákovického muzea ujal pan Jaroslav Špaček. Za tu dobu se z malého muzea stalo jedno z nejvýznamnějších regionálních muzeí. Deset roků trvala rekonstrukce budovy tvrze, kterou pan Špaček řídil a sám na ni i pracoval. Internetové stránky muzea obsahují mnoho údajů o tom, co se za vedení pana Špačka podařilo a nebylo toho málo. Muzeum uspořádalo mnoho výstav, besed a reprezentovalo Čelákovice na výstavách doma i v zahraničí. Sbírkový fond muzea osahuje téměř milion položek z původních několika tisíc v roce 1972.

Velký význam měla i  publikační činnost, která přinesla mnoho poznání všem zájemcům z oblasti archeologie, historie, ale i místního patriotismu v poslední práci Jaroslava Špačka edici nazvané Fontes Musaei Civitatis Celakovicensis. Muzeum navštívilo mnoho významných osobností a v r.2003 byla práce pana Jaroslava Špačka oceněna medailí ministra kultury za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.  

Méně uznání však získal pan Špaček od různých domácích politiků, kteří na jedné straně mají plná ústa ocenění významu muzea, ale nedokázali poděkovat ani při vydání tak významného díla jakou je Kronika města. Pan Špaček byl vždy veřejně činný ať to bylo v letech 1989 až 1990,  kdy se podílel na vedení Občanského fóra ve městě, ale i v posledních volbách, kdy obdržel nejvíce preferenčních hlasů a je členem zastupitelstva. V současnosti vede poradní komisi Rady města Čelákovice pro kulturu, sport a cestovní ruch a tak i v pokročilém věku je přínosem pro Čelákovice. Škoda jen, že se nepodařilo najít vhodného nástupce pro pokračování v kvalitě muzea tak, jak ji nastavil pan Špaček. Není však všem dnům konec a i to se může ještě změnit.

Pracovat čtyřicet let pro město Čelákovice jistě bude vedením města oceněno, neboť co já vím mnoho takových není a nebylo.

Jménem všech, kteří si Vaší práce pane Špačku cení, Vám chci poděkovat a popřát dobré zdraví, abychom ještě dlouho mohli získávat Vaše bohaté informace o historii Čelákovic a okolí.

Mirek Iglo