Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zapojte se i Vy do utvoření rekordu v sázení stromů

Nadace Partnerství v pátek 28. října pořádá happening v sázení stromů, do něhož se mohou zapojit všichni, od jednotlivců, škol, firem až po celé obce.Rekord spočívá v celkovém množství vysazených stromů a lidí zapojených do sázení v tomto konkrétním dni. Přihlásit se tedy mohou lidé i s výsadbou jediného stromu. Cílem akce je připomenout důležitost a význam stromů, zažít něco výjimečného a oslavit Den stromů.
„Každý, kdo na podzim plánuje vysadit stromy, se může zúčastnit našeho happeningu v sázení stromů. Stačí, když stromy vysadí právě 28. října a dá nám o tom vědět. Může se jednat o malý ovocný stromek na zahrádce i celou alej podél silnice. Každý vysazený strom se počítá pro rekord i zlepšení našeho životního prostředí," vysvětluje organizátorka rekordu Lenka Vodičková z Nadace Partnerství. Všechny vysazené stromy a zúčastnění lidé se pak sečtou a jejich výsledné množství bude pelhřimovskou Agenturou Dobrý den zaneseno do České databanky rekordů. Účastníci obdrží e-mailem čestný certifikát o uskutečnění rekordu.
Zájemci, kteří se chtějí k hromadnému sázení přidat, se musí zaregistrovat do 20. října na adrese strom.zivota@nap.cz. Do e-mailu pod heslem „REKORD" je potřeba uvést kontaktní údaje, místo výsadby, plánovaný počet vysazených stromů a jejich druh a množství zapojených lidí. Sázet mohou jednotlivci, skupiny přátel, rodiny, občanská sdružení a spolky, školy, školky, neziskové organizace, města, vesnice, farnosti, firmy... Seznam všech účastníků, podrobná pravidla pro uznání rekordu a další informace mohou nalézt na webových stránkách www.stromzivota.cz/rekord.
Při organizaci a plánování rekordu se Nadace Partnerství inspirovala podobnými akcemi uspořádanými v jiných zemích. Světový rekord v počtu vysazených stromů na více místech v průběhu pouhé hodiny drží Indie. Dne 15. srpna 2009 vysadilo v Indii 169 920 lidí celkem 938 007 stromů. „Pokud bychom přepočítali počet vysazených stromů na počet lidí v Indii a v České republice, stačí, když se nám podaří vysadit alespoň 9 850 stromů, a dosáhneme srovnatelného výsledku," dodává Lenka Vodičková z Nadace Partnerství.
Rekord v sázení stromů spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR a Ministerstvo životního prostředí. K pokusu o český rekord se připojilo i město Čelákovice a pokud se chcete připojit dejte nám vědět o tom kolik stromů a kde jste je v našem městě vysadili a informaci zašlete na pet.petrik@gmail.com

Plakát ke stažení zde.