Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky k akci Čelákovice - město stromů a výzva

15. 6. 2012

Novinky k akci Čelákovice – město stromů a výzva

 V květnu proběhly hned dvě akce v jeden den. V sobotu 19. května 2012 jsme s dalšími asi 30 účastníky navštívili bílé stráně, vlhké louky a tůně v okolí Čelákovic. Naše trasa vedla přes slínovcové stráně mezi Mochovem a Čelákovicemi, kde roste např. ledenec přímořsky (území zaregistroval OŽP jako významný krajinný prvek), a končila u mokřadní louky s vzácnými rostlinami jako je hrachor bahenní nebo kosatec sibiřský (na obrázku). Louka je sice spolu s blízkým lesem Netušilem pod mezinárodní ochranou (dohromady tvoří Evropsky významnou lokalitu NATURA 2000), ale vyžadovala by každoroční kosení. Počasí nám přálo a exkurze se líbila. Na podzim chystáme exkurzi pro všechny, kdo mají zájem o místní stromy. O termínech dáme včas vědět! 

Po exkurzi následovalo slavnostní vyhlášení památného stromu pro místní v Sedlčánkách. O stromu již byla řeč v květnovém číslu. Představili jsme soutěž Adoptuj si svůj strom a podle dotazníčku změřili např. rozměr koruny, abychom asi po hodině a půl vystoupili z jejího stínu a rozešli do svých domovů.

Nakonec se připomínáme se svou výzvou k zasílání fotografií, příběhů atd. na výstavu o stromech, kterou pořádáme ve spolupráci s Městskou knihovnou v Čelákovicích. Zájemci hlaste se prosím na na adresu pet.petrik@gmail.com nebo telefon 607 266 210.

 

Petr Petřík, Petr Jiras, Helena Zvolská, Mirek L. Iglo