Jdi na obsah Jdi na menu
 


Denní stacionář

9. 2. 2013

Na základě úkolu rady města předložily vedoucí sociálního odboru a vedoucí pečovatelské služby na jednání rady města dne 7.2.2012 podklad nazvaný

DENNÍ STACIONÁŘ cituji z podkladu :

Denní stacionář poskytuje péči seniorům každý všední den. Denní stacionář by se svým charakterem dal přirovnat k mateřské školce. Ve stacionářích je poskytována služba v rozmezí např. od 6,30 hod. do 17 hod. Zahrnuje stravu, celodenní aktivizační program a možnost odpočinku. 

Pracovníci stacionáře zastupují v uvedeném čase rodinu, která vedle péče o svého člena může chodit do zaměstnání nebo si zařídit potřebné věci či mít možnost odpočinku a odreagování se, protože všichni dobře víme, jak péče o starého člověka může být vysilující.

Stejně tak je stacionář vhodný pro seniory a lidi se zdravotním handicapem, kteří rodinu nemají, potřebují péči a společnost, a zároveň chtějí bydlet ve své domácnosti.

Služba denního stacionáře je poskytována za úhradu – hradí se strava a dále uživatelé hradí úkony péče podle aktuálního ceníku.

Službu mohou využívat rovněž klienti i z okolních vesnic.

Nejprve je důležité se zamyslet nad tím, zda-li je k dispozici vhodný objekt nebo bude-li nutno vystavět objekt na tzv. zelené louce. Podle velikosti objektu lze uvažovat o počtu budoucích klientů. Optimální počet klientů +- 10.

Kde získat peníze. Otázkou také je, kdo bude denní stacionář zřizovat. Zda-li to bude město Čelákovice nebo soukromý subjekt.

Financování           

·       město Čelákovice z vlastního rozpočtu

·       soukromý subjekt sám nebo s podporou města

·       dotace z Kraje

·       dotace z MPSV na poskytování sociálních služeb

·       grant z EU.

 

Co se týče potřebné částky dle mého názoru se můžeme začít pohybovat okolo 2 500 000 – 3 000 000 Kč.

Mgr. Snítilá Václava

Připojen byl přehled o 41 stacionářích provozovaných v městech Středočeského kraje získaných z portálu Středočeského kraje. Zpracování této zprávy trvalo více než půl roku, ale je vidět, že již máme přehled co to vlastně stacionář je a 41 stacionářů ve Středočeském kraji je též asi dost velký argument. Přehled není úplný, neboť nezaznamenává snahu dalších měst kde si uvědomují potřebu péče o seniory. V Říčanech nejen , že již mají vybranou studii   stacionáře, ale ještě vyhlásili i veřejnou sbírku. Vybírali z 15 návrhů přihlášených do soutěže a veřejnost se mohla s nimi seznámit.. Není to jako v případě našeho náměstí kdy výběr byl proveden bez možnosti seznámení občanů s jakýmkoli konkurenčním návrhem z vyhlášené soutěže. Zajímavý je i odborný přístup vedoucí Pečovatelské služby k potřebné částce. Může se pohybovat v rozmezí 2.500 000 - 3 000 000, - Kč není však uvedeno zda myslí novostavbu, rekonstrukci stávajícího objektu, zda je to s vybavením a nebo kde vlastně cifru získala?Jaká je možná výše dotací a další informace chybějí.

Jsem zvědav jak dlouho ještě bude trvat přešlapování na místě!!! Malé děti nějak vyrostou a jejich rodiče je většinou nenechají bez patřičné péče.V Čelákovicích je 1720 seniorů nad 65 let a nikdo jejich otázku neřeší. Mají to výrazně těžší než malé děti neboť jsou často méně pohybliví, špatně vidí, špatně slyší a rádi by měli klidné stáří. K tomu , aby takové bylo je nutné vytvořit podmínky a za ty je odpovědné vedení města!!!