Jdi na obsah Jdi na menu
 


Snížení hladiny Labe

17. 9. 2012

 

Hladina Labe v říjnu klesne až o dva metry hlásí nadpis článku ve Zpravodaji Města Čelákovice. V rozhovoru který poskytl Zpravodaji tiskový mluvčí státního podniku Povodí Labe se na závěr uvádí: 

Mimořádné manipulace byly řádně projednány s příslušným odborem životního prostředí Městského úřadu Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Při projednání nebyly vzneseny žádné požadavky, a to například ani ze strany rybářů. Protože je snížení hladiny v podstatě krátkodobé a v období vegetačního klidu, nepředpokládáme dopad na přírodu ani na ryby...tolik citace tiskového mluvčího.

Mám určité pochybnosti neboť jsem s rybáři mluvil a jejich reakce je trochu rozdílná než uvádí pan mluvčí.Nebyli pozváni přímo rybáři z Čelákovic, ale vodoprávní orgán vyzval pražské ústředí rybářů a ti zřejmě místní podmínky neznají. Tůně jako Václavka, Grádo a další nemají žádné přítoky a jejich hladina koresponduje s hladinou Labe jako spojité nádoby. Sníží se voda v Labi tak se sníží i hladina vody v tůních. Na fotografiích ve fotoalbu uvádím fotky z r.1999 a 2002 kdy byla snížena hladina jen o pouhý metr a je vidět co to udělalo. Pamětníci si nepamatují kdy bylo snížení až o 2 metry. Jistě je nutné snížení hladiny neboť je potřeba provést udržovací práce na zdymadlech, ale je vše řádně podchyceno a nevzniknou škody? O tom lze víc než pochybovat. Co ochrana evropsky významné lokality Hrbáčkovy tůně zařazené do NATURA 2000? Co chataři trvale bydlící v chatách v blízkosti Labe a jejich kopané studny? Budou mít vodu a nebo budou muset bydlet u příbuzných? Vodoprávní orgán mezi účastníky řízení nepřizval město Čelákovice. Bylo to správně? To vše se pozná až v říjnu. Možná bude pak pozdě. Uvidíme. O poklesu hladiny budu přinášet pravidelnou fotodokumentaci.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Snížení hladiny Labe