Jdi na obsah Jdi na menu
 


Překvapivá zpráva

19. 11. 2016

Aktualizováno - Česká televize v pořadu Nedej se plus dala prostor k vyjádření těch co se podílejí na žalobách vycházejících z nedostatečných opatření ke zkvalitnění ovzduší. Mne nejvíce zaujala slova britského právníka, který pomáhá při sestavení žalob a který byl již v několika případech se žalobami úspěšný.   

Kdo sledoval pořad Hyde Park dne 11.10.2016 zřejmě nechtěl věřit tomu co slyšel. Mezi městy která podala žalobu na ministerstvo životního prostředí byly jmenovány i Čelákovice. Ještě nedávno jsme slyšeli z úst starostky pí.Tiché, že je to v našem městě s kvalitou ovzduší stejné, jako v jiných městech a korunu podobným prohlášením nasadil 21.9.2016 na jednání zastupitelstva radní Ing.Choura. Zpochybnil prach nalezený v bazénu obyvatelky z Havlíčkovy ulice l domněnkou, že může jít o prach až z Afriky.

Dnes slyšíme z televize, že zřejmě vedení našeho města konečně začne brát situaci vážně. Možná by jsme měli znát text žaloby a možná by vůbec obyvatelé o žalobě měli vědět (nebo jsem informaci přehlédl?). Podle znalosti žalob z Ostravy a ´Brna jde o zpochybnění koncepčního materiálu vydaného ministerstvem životního prostředí. Materiál podle kritiků obsahuje málo konkrétních cílů a tím nemůže zajistit zlepšení kvality ovzduší. Celý pořad Hyde Park o kvalitě ovzduší je velmi zajímavý a podle mého názoru je snad nejlepším co jsem v ČT zatím slyšel. Značné množství reklamy možná bude posluchače odrazovat od sledování celého pořadu a tak doporučuji nevynechat část ve které vystoupil MUDr.Šrám. Jeho dlouhodobý výzkum jednoznačně poukazuje na důsledky znečištění ovzduší s dopady na zdraví. Kvalitě ovzduší v Čelákovicích byly věnovány i dvě besedy v našem muzeu o kterých jsem již dříve informoval. Okrašlovací spolek pořádá 28.11.2016 další besedu a tak věřím, že se lidé přijdou seznámit s možnými dopady na jejich zdraví a snad nebudou chybět ani naši zastupitelé. Místo konání Irish Music bar od 18 hodin. Možná nám řeknou, jak je to v Čelákovicích s prašností a třeba s benzo(a)pyrénem. Kdo jiný by měl být nejvíce informovaný. Jistě již mají připravenou koncepci zlepšení kvality ovzduší a seznámí nás s jejími jednotlivými záměry (doprava, lokální topeniště, velcí znečišťovatelé).