Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měření spadu nepřekvapilo

Na internetových stránkách města byly zveřejněny výsledky měření spadu  provedeného v období 13.12.2016 až 16.1.2017. Je to pokračování měření z r.2016, kdy odborník ze státního zdravotního ústavu vyhodnotil výsledky měření slovy : 

Měření spadu realizované ZÚ se sídlem v Ústí nad Labem od 7.srpna do 7.září 2016 v sedmi lokalitách v okolí zdroje TOS-MET v Čelákovicích jednoznačně prokázalo vliv emisí z tohoto zdroje na životní prostředí v jeho  nejbližším okolí.        

                                                                                                                       

Měření pokrývalo zdravotně méně významnou, zrakem postižitelnou, hrubou frakci (částice větší než 10 mikrometrů), pro vyhodnocení vlivu na zdraví obyvatel Čelákovic by bylo nutno znát zastoupení indikátorových prvků (Fe a Mn) v submikronové (menší než 1 mikrometr) frakci částic, a to alespoň na jednom místě. Jako optimální se jeví měřící bod v parku u ulice J.Zeyera, který pokrývá úhel možného vlivu zdroje na zbytek města (konec citace RNDr.B.Kotlíka, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu).

Můj komentář : zveřejnění výsledků měření se událo potichu bez komentáře ve Zpravodaji a vlastně nikdo neví k čemu vlastně sloužilo. Měřit spad tedy hrubé částice je naprosto bez významu neboť na tyto částice není žádná norma a je prokázané, že jsou zdraví méně škodlivé. Odborník ze Státního zdravotního ústavu doporučil měřit částice více než 10x menší a k realizaci jeho doporučení nedošlo. Objevné zjištění o vlivu zdroje na životní prostředí v okolí zdroje je asi tak významné, jako údiv nad tím, že je dnes čtvrtek.

Další vyhozené peníze a prodlužování stavu nevědomosti o skutečných vlivech snížené kvality ovzduší na zdraví obyvatel Čelákovic.