Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidé informují o ovzduší v Čelákovicích

2. 7. 2016

Facebook Čelákovice - otevřené forum přináší nové informace o kvalitě ovzduší v Čelákovicích. Z příspěvků vybírám :

.... všem jde v podstatě o totéž - tj. aby se tu vzduch dal dýchat bez obav o zdraví a nestávalo se, že tři lidé z jednoho vchodu v krátkém čase zemřou na rakovinu plic (konec citace).

.....dochází k poškození zdraví. Pokud je denně na balkonu, oknech atd. vrstva mazlavého černého prachu tak lze předpokládat že to člověk dýchá (konec citace).

....Pokud jde o to, co by mělo město dělat, tak si myslím, ze je tu od toho, aby nás zastupovalo. My chodíme do práce a nemáme čas na soudy a řešeni na ministerstvech. Proto si vas platíme, abyste to dělali za nás. Dočkáváme se od vas opět informace, že nic nejde, ze Město se snaží, ale nemůže. Kolikrát už jsem to slyšel a četl? Nevím, každopádně to bylo ze 100%, tj vždycky, když jsem od Mesta něco chtěl. Takže položme otázku jinak: Co Město Čelákovice udělalo a co bude dělat, na ochranu zdraví svých občanů? A kdy? Ja bych, byt Vámi začal s dobrým právníkem a hledal bych způsoby, jak věc řešit, nikoliv důvody, proč nedělat nic a vymlouvat se, jako malej kluk (konec citace).

Tři příspěvky od tří různých občanů a k tomu na jednání zastupitelstva vystoupení občana z Havlíčkovy ulice, který konstatoval, že situace je vážná a upozornil na výskyt těžkých kovů v prachu, který byl zanesený dešti na jeho bazen (poslechněte si diskuzi na zastupitelstvu 29.6.2016 sami www.tv-port.cz cca čas 3:02).

Věnuji se problematice ovzduší od r.2007 kdy jsem na zastupitelstvu poprvé přednesl návrh na přijetí potřebných opatření. Až dosud se převážná část zastupitelů problematice ovzduší vyhýbala. Po poškození několika automobilů agresivním prachem si mnozí lidé začali uvědomovat, že by nemuselo jít jen o poškození laku karoserií, ale také o jejich zdraví.

Starosta Pátek tvrdí, že město nemá pravomoce. Já tvrdím, že ano.

1. Město může vytvořit svůj vlastní plán opatření na zlepšení kvality ovzduší  a snažit se o jeho realizaci. Někde to jde a výsledky jsou jednoznačně prospěšné. Zřejmě na radnici v Čelákovicích neznají zdravotní důsledky znečištění ovzduší.

2. Město má možnost uplatnit vše co je uvedeno v Programu zlepšování kvality ovzduší zona Střední Čechy . Zde např. najdete, že v Čelákovicích má dojít ke snížení emisí z dopravy v r.2020 na 75% stavu, který byl v r.2011.Program podporuje výstavbu obchvatů a jsou i dotace EU. Řeči o přípravě obchvatu v Čelákovicích jsou však jen báchorkami. Ať pan starosta řekne kolik pozemků je nutné pro obchvat vykoupit a kolik jich je skutečně již vykoupeno. Ve výše uvedeném programu je jmenováno 5 průmyslových podniků, které mají rezervy v možnostech zlepšení kvality ovzduší. Tři podniky jsou z Kladna, dalším je betonárka Tuchoraz a jeden je z Čelákovic. Situace je vážná, jak píší obyvatelé našeho města. Kolik dopisů napsal starosta Pátek hejtmanovi či ministrovi životního prostředí ve kterých upozorňuje na špatný stav ovzduší? Nestačí tři zemřelí na rakovinu z jednoho vchodu? Kolik jich musí být, aby se něco konalo? Lidé mají právo žádat opatření pro lepší ovzduší.

3. Město nezná jednoznačný stav kvality ovzduší, protože nikdy nemělo zájem tento stav znát. Dílčí měření hodně napověděla a někdo tvrdí, že je zde ovzduší, jako v Ostravě a někdo tvrdí pravý opak. Ovzduší prý je stejné, jako v ostatních městech. Ovzduší v Čelákovicích je posuzováno podle měření stanice ČHMÚ v Brandýse nad Labem, ale její výsledky jsou platné jen do vzdálenosti 4km. Jsou k dispozici měření uskutečněné ve stejné dny v 11/2011 v Brandýse a v Čelákovicích. Porovnání je jednoznačně horší v Čelákovicích co do počtu dnů, kdy byly překročeny denní limity a i ve srovnání nejvyšších hodnot. Již dlouho je jasné, že je nutné celoroční měření, abychom měli možnost porovnání se zákonem danými limity a nikdo nemohl tvrdit nesmysly. Stále se však neměří. Co kdyby opět začala v Čelákovicích pracovat měřící stanice, která byla v provozu ještě v r.1991?

Není asi třeba psát více. Pravomoce budeme mít pokud se o ně přičiníme. 

  graf-pm10-mereni-2011.jpg

Ano i toto je obraz ovzduší v Čelákovicích. Není to každý den a rozhodně ne v každé části našeho města (pro pochopení uvedeného grafu denní limit pro částice PM10 je hranice 50).