Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek z MF DNES a citace vyjádření SZÚ

20. 8. 2014

Níže uvedený článek byl uveden v MF DNES již 12.července 2014 a na stránkách města bylo okamžitě zveřejněno vyjádření Státního zdravotního ústavu, který je vedením města považován za jedinnou odbornou kapacitu. Zajímavé je, že se Dr.Kotlík zabývá velmi podrobně článkem, ale zkuste si najít co napsal třeba k žádostii města když byly předloženy nezvratné důkazy (ze stránek ČHMÚ) o emisích v našem městě. Prakticky jen obecné vyjádření nikde nezmiňující žádost schválenou zastupitelstvem. Zdá se, že je prováděna manipulace a pokud dokonce odborník ze Státního zdravotního ústavu napíše, že zrušit měření doporučila komise životního prostředí jde již vysloveně o lež.V článku starostka uvádí, že vlastně byli dotlačeni k měření komisí pro životní prostředí a že se spoléhali na přípravu měření odborníky a to se prý nestalo.Zdá se, že ani paní starostka nechce říkat pravdu.Příprava měření proběhla po jednání s odborníky z Českého hydrometeorologického ústavu a ing.Topinkou z ústavu experimentální medicíny AV s mimořádnými zkušenostmi v oblasti kvality ovzduší získanými při několika letém měření ovzduší v Ostravě. Příprava měření byla konzultována i s Dr.Kotlíkem ze Státního zdravotního ústavu (písemně) a zvolené řešení bylo přijato s ohledem na finanční možnosti rozpočtu města.Nabídka Zdravotního ústavu však byla výrazně dražší a tak nemohla být akceptována.

Ovzduší budou měřit nejdřív v lednu. Bez ohledu na arzen
ČELÁKOVICE Únorové měření kvality ovzduší v Čelákovicích už letos pokračovat nebude. A to přesto, že ve vzduchu se podle letošního měření, které však trvalo jen krátce, vyskytly zvýšené hodnoty jedovatého arzenu.
Vedení města argumentuje tím, že krátkodobá měření nemají smysl, přitom jich několik začátkem roku schválilo. Podle starostky Zdeňky Tiché (Pro Čelákovice) se ale k tomu nechali dotlačit komisí pro životní prostředí. „Spoléhali jsme se, že to bude připravené odborníky, a to se nestalo,“ tvrdí.
Za změnou názoru stojí lidé ze Státního zdravotního ústavu, kteří nově doporučili kontrolovat vzduch celoročně. Kratší měření by prý nebylo dostatečně průkazné. Ale ani na tento návrh nechce přistoupit většina zastupitelů, protože by to stálo několik set tisíc korun, které prý město v rozpočtu nemá.
Výsledek se nelíbí především autorům petice, kteří si stěžovali na zplodiny z místní slévárny. Podle jednoho z nich, Martina Šandy, se mohly pokračováním již schváleného měření alespoň vyvrátit některé pochybnosti.
» Pokračování na str. B2
Ovzduší budou měřit nejdřív v lednu. Bez ohledu na arzen

» Pokračování ze str. B1 „Paní starostka slíbila, že další měření bude pokračovat v létě a pak v zimě. Nám šlo především o zjištění, jestli jsou limity opravdu překračovány. A na to by jistě měsíc či dva stačily,“ domnívá se Šanda.
Neschválení celoročního měření pak považuje od vedení města za alibismus. „Nyní si myslím, že od počátku to bylo postavené tak, aby to neprošlo. Že může vedení města říct, my jsme chtěli, ale zastupitelé to nepodpořili,“ prohlásil. Podle starostky by však teď stejně schválení projektu nebylo správné kvůli blížícím se podzimním volbám. „Bude záležet na novém vedení a zastupitelstvu, jestli na to peníze poskytne. Projekt je připravený a mohli by žádat i o dotace,“ brání se nařčení.
Ještě předtím ale možná přece jen k měření
ovzduší dojde. Nebude to ale oficiální. Šéf komise pro životní prostředí Petr Petřík chce ve spolupráci s občanským sdružením dohodnout zdarma analýzu vědců z Univerzity Karlovy, kteří ji provádějí v rámci svého výzkumu. „Díky tomu v Mladé Boleslavi určili zdroje znečištění za několik týdnů, což potřebujeme i my,“ upřesnil Petřík. K jednoměsíčnímu měření by mělo dojít v topné sezoně, nejspíš v lednu.