Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak snížit emise - kalkulačka uhlíkové stopy

Jistě se mnou budete souhlasit, že ne každý z nás se podílí stejně na exhalacích neboť i přes plošně provedenou plynofikaci se stále kouří z některých komínů a někdo využívá spotřebiče s minimální spotřebou a někde najdete zastaralé spotřebiče "žrouty energie". Jak to s naší spotřebou energie vlastně je lze vyčíst na webu sdružení Calla

Domácnosti se na české spotřebě energie podílejí více než jednou čtvrtinou, příspěvek k exhalacím oxidu uhličitého je tedy docela významný. Číslo se ještě zvýší, pokud do něj započítáme osobní dopravu, způsob stravování a naše nakládání s odpady. Nejvíce energie v domácnosti spotřebujeme na vytápění, padne na ni více než polovina účtů za energii a proto v této oblasti můžeme zároveň nejvíce ušetřit. Další čtvrtinou energie si zajišťujeme stálou dostupnost teplé vody a zbytek spotřebujeme v ostatních spotřebičích – na chlazení a vaření potravin, praní, žehlení, svícení aj. Auta, letadla, vlaky či autobusy spotřebují rovněž velké množství energie: doprava se na českých exhalacích oxidu uhličitého podílí cca 10 procenty.

Existuje mnoho věcí, které každý z nás může udělat pro zmenšení své uhlíkové stopy ve snaze pomoci zajistit stabilní prostředí pro budoucí generace.