Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZŠ Kamenka a jiné

20. 3. 2017

Ve středu 22.března 2017 dojde k jednání o žádosti města Čelákovice o vydání stavebního povolení k dostavbě ZŠ Kamenka. Většina z nás určitě vítá zlepšení podmínek, které dostavba přinese. Bude to opravdu zlepšení?  Je to ideální řešení? Domnívám se, že rozhodně není. Je to především opakující se snaha koncentrovat vše do stávajících objektů a tak se kapacita ZŠ Kamenka navýší o 360 na celkových 850 žáků  tj. o 74%. V současné době zaparkovat v Kostelní ulici v ranních hodinách je téměř nemožné.

wp_20170321_001.jpg

Není to však jen o parkování, ale také o nedostatku zeleně ve školním areálu a chybějícím školním hřišti. Škola byla v daném místě umístěna za zcela jiných podmínek a dnes by měla mít určitě jiné místo. Musela by existovat nějaká koncepce rozvoje, generel dopravy atd. a to nejen u škol. Jedná se zcela vážně o výstavbě domu seniorů v místě parkoviště za CMC a to je něco podobného. Město zde má jeden z posledních volných pozemků a tak „směle do toho“. Výstavbou  se zabere značná část stávajícího parkoviště, ale Domov seniorů bude potřebovat sám asi 30 parkovacích míst. Kde je vezme? Jen těžko lze uvažovat o podzemních garážích, neboť stát tolik dotací neposkytne. Domov seniorů tak bude obklopen auty a minimálně místa nabídne pro zeleň nezbytnou součást obdobných staveb. Další stavbou podobného stylu je nově stavěná mateřská školka Sluníčko. V Komenského ulici je již dnes značná koncentrace dětí a související dopravy a ještě se bude zvyšovat! Co ještě do této ulice umístíme? MŠ Sluníčko bude mít ve svém okolí minimum zeleně. Jediným řešením je zahrada na střeše. Nic nového. To již máme. Mateřská školka na protější straně stejné ulice byla dostavěna tuším na kapacitu 200 dětí. V době výstavby se řešily požadavky normy zeleně na jednoho předškoláka a projektant vyprojektoval zahradu na střeše a tím se požadavek normy vyřešil. Nevěřím, že je zahrada využívaná. Podobně asi bude vypadat ZŠ Kamenka. Bude se hledat splnění norem, ale Kostelní ulice nebude rozšířena o 74% a nebude rozšířena plocha , na které se škola nachází. Trochu mě to připomíná 70. Léta, kdy se zavedla „moderní panelová výstavba“. Její následky máme dodnes a nevím kolik dalších generací bude panely „obdivovat“.

Vedení města neřeší koncepci, ale jen dobíhá vlak, co již dávno ujel. Máme ve svém okolí tolik dobrých příkladů, ale vedení našeho města nezajímají. Co říkají občané Čelákovic na dopravní řešení, na plánovanou výstavbu a věci veřejné je jen otázkou voleb a pak 4 roky temna? Pro zcela jiné jednání není třeba chodit daleko. V Českém Brodě, Říčanech  a mnoha dalších místech s občany věci veřejné průběžně probírají na veřejných jednáních. V Čelákovicích můžeme jednat se starostou při bruslení, estrádách na náměstí a snad na reprezentačním plese města. Na zastupitelstvu je nedostatek času a velmi často prostor pro diskuzi až po půlnoci. Tam však seriózní debatu nehledejme.