Jdi na obsah Jdi na menu
 


Užitečná rozprávka

27. 3. 2017

Na FB „Čelákovice – otevřené forum“ se objevil velmi zajímavý diskuzní příspěvek :

Petr Bartušek řekl bych, že je jedno kolik v jakém městě žije lidí ...
každé město se dá změnit k lepšímu, ale musí se začít u lidí
ukažte lidem správnou cestu pomozte jim po ni jít a vše je možné (konec citace).

Příspěvek byl velmi příznivě přijatý a i mě příjemně zaujal. Bylo by dobré nezůstat jen u slov a skutečně hledat onu správnou cestu. Jsou jistě mnohé varianty a tak naznačím jen několik, se kterými jsem se setkal a v další diskusi můžeme najít i další možná pro Čelákovice vhodnější řešení.

Nejprve jen drobný nesouhlas. Nelze stejná řešení přijímat pro různě veliká města. Změnit Prahu k lepšímu je otázka zcela jiných cest než změnit život v Čelákovicích a třeba Českém Brodě, nebo v Říčanech. Je mnoho měst, která přijala společnou metodiku a jsou sdružena v Národní síti zdravých měst, kde pořádají různá školení a nejde jen o zdraví, ale skutečně o zdravou veřejnou správu. Na stránkách společnosti CENIA najdeme hodnocení měst podle evropských kritérií, která jsou rozdělena do 4 tříd (A,B,C,D). Nejvyšší stupeň kvality veřejné správy (kategorie A) v současné době obhájila města Litoměřice a Chrudim a ty pro nás mohou být vzorem. Zde nejde jen o získání nějakého diplomu, ale stupeň kvality veřejné správy, který je nutné každý rok veřejně obhajovat. Některá česká města se účastní i celosvětové soutěže měst LiveCom a dosahují ve svých kategoriích (dle počtu obyvatel) výrazných úspěchů. Před několika lety se účastnily třeba i Říčany s projektem oceněným ve své kategorii včetně peněžitého ocenění. Zajímavá je i soutěž „Město stromů“ zaměřená nejen na zeleň, ale také na úroveň veřejné správy a vítěz republikové soutěže (2016 Slavkov u Brna) reprezentuje ČR v evropské soutěži Entente Floerale.

Výše uvedené řádky o soutěžích měst a jejich úrovni veřejné správy mají navodit otázku : jak jsme na tom my v Čelákovicích? Jak je asi naše město hodnoceno? Nelze to s určitostí říci, neboť již dlouho jsem o žádné přihlášce Čelákovic do nějaké soutěže neslyšel. Tedy zkusme sami hodnotit a každý sám si odpovězte :

  1. Je naše samospráva transparentní? Zveřejňuje např. uzavřené smlouvy? Lysá nad Labem

  2. Jsou pořádána pravidelná setkání s občany a má vedení města zájem o naše názory? Český Brod

  3. Jak kvalitní je Zpravodaj města Čelákovic a kolik prostoru je dáno pro opoziční názory? Kolik stran informací Zpravodaj občanům přináší? Říčany - Kurýr

  4. Jak kvalitní jsou strategické dokumenty města? Je územní plán aktualizovaný a je prováděna aktualizace Strategického plánu rozvoje? Máme Plán komunitního rozvoje běžný ve všech srovnatelných městech? Brandýs – Stará Boleslav

  5. Máme uzavřené partnerství s evropskými městy a je občanům umožněno srovnání života v těchto městech? Říčany

  6. Víme, jak kvalitní je ovzduší v našem městě a co se dělá pro jeho zlepšení ? Hranice

Zřejmě bych našel i více otázek a ty pro každého nemají stejný význam. Zkuste pane Bartůšku hledat odpovědi a možná i nějaký námět do diskuze přidáte. Nemůžeme zůstat jen u přání. Musíme začít hledat a vhodné příklady realizovat i v Čelákovicích. Plně souhlasím, že máme diskutovat bez vzájemného urážení a pokud možno slušně. Výměna názorů je však víc než nutná. Jen díky zapojení mnoha občanů nemáme dnes u Mochova elektrárnu byť někteří naši občané její výstavbu podporovali. Výměna názorů byla tehdy víc než ostrá. Někdy to jinak nejde. Zkuste zajít na jednání zastupitelstva a tam zjistíte, že problémů je trochu víc, než je zdrávo. Těším se pane Bartůšku na další diskuzi.

P.S. Ještě další otázka pro Vás pane Bartušku. Je Vám 26 let a je zcela možné, že budete mít rodinu a třeba budete chtít zůstat v milovaných Čelákovicích a postavit si zde dům. Zkusil jste najít vhodný pozemek? Většinou se dají najít zde   Posledních několik let jste bez šance.