Jdi na obsah Jdi na menu
 


Posilujme česko-čínské přátelství a nikdy jinak!

14. 7. 2017

Memorandum schválené 3.července 2017 zavazuje město Čelákovice ke spolupráci v oblasti kultury a obchodu s Čínskou stranou. Dle Memoranda cituji : "vytvářet nové formy ekonomické globaliazce a zvyšovat úroveň otevřené spolupráce, oboustranně výhodně doplňovat, všestranně výhodně využívat rozdílnosti trhu a materiálových zdrojů a ve stále širším měřítku a ve vyšších sférách se účastnit mezinárodní ekonomické spolupráce a hospodářské soutěže" . Rozumíte tomu? Já tedy ne. Jak chce starosta dvanáctitisícového města vytvářet nové formy ekonomické globalizace? Fantazii mám, ale zde opravdu nestačí. Jak chce pan starosta zvyšovat, doplňovat a využívat rozdílnosti trhu? Jakého trhu a jaké rozdílnosti? Myslí tím farmářského trhu? Jiný trh než v sobotu na náměstí mě nenapadá. Může mě někdo poradit, jaké materiálové zdroje myslel? Voda z Labe? Jaké vyšší sféry jsou v Memorandu míněny? Příště asi poletí vedení našeho města do spřátelené Číny s panem presidentem a krtečkem. Chápu byla potřeba nějaká chutná omáčka, která by zakryla skutečný obsah nám předkládaného hlavního chodu v podobě rozvoje gastroturismu. Jak se totiž z Memoranda můžeme dále dozvědět, tak si budeme navzájem vyměňovat kuchaře, pak si budeme vyměňovat zkušenosti z budování chytrých (v tom jsou Čelákovice opravdová špička) a ekologických (v tom se ještě máme od Číny co učit) měst, První vlaštovkou a náznakem, jak bude spolupráce vypadat, byl "Gastronomický festival" konaný dne 14.7.2017 na náměstí.

u nás festival v Praze obyčejný stánek s jídlem

Nevím, jak Vy, ale já když chci jít na kvalitní "čínu", tak jdu do Zátiší v Palackého ulici. Zřejmě našemu vedení tam nechutná, tak si nechá vozit "čínu" z Prahy (pardon samozřejmě jsem myslel tu opravdovou "čínu" z Cheng-du). Škoda, že o tomto úžasném festivalu nikdo nevěděl a tak o tento  odrazový můstek naší spolupráce s přátelskou Čínou většina místních milovníků "číny" přišla. Ale nebojte se, já pevně věřím, že usilovná snaha vedení našeho města posilovat česko-čínské přátelství nám další odrazové můstky přinese co nevidět. Nemohu se dočkat....

Právě dnes zemřel nositel Nobelovy ceny disident Liou Sia-po  a jeho těžkému životu se věnují všechna média.
clanek-o-tibetu-2016.jpgLoni napsal p. Pátek pěkný článek o akci Vlajka pro Tibet a dnes ztratil paměť? Pět členů rady připravilo Memorandum o své vůli bez projednání se zbytkem zastupitelstva a jak se ukázalo na diskuzním fóru jeho obsah neznali ani všichni zastupitelé za ODS. Ještě 10 dnů po podpisu nebylo zveřejněno a až po tlaku občanů byl text zpřístupněn na FB.

Vážení spoluobčané udělejte si názor sami. Já už ho dávno mám a další šarády v podání p.Pátka mě v něm pouze utvrzují. Doufám, že příští služební cesta bude do Francie, neboť bych se rád podobným způsobem seznámil i s francouzkou gastronomií. Věřím, že ve Francii uzavřou smlouvu o partnerství běžnou v Evropě příklady Kaplice, Říčany, Kolín, Brandýs nad Labem, Poděbrady, Benátky nad Jizerou, Semily, Chrudim, Slaný, Litoměřice, Nymburk,  Ždár nad Sázavou Náchod Mnichovo Hradiště  Dobříš Valašské Meziříčí Litomyšl Letohrad Boskovice Blansko Vodňany Rokycany  Louny  Česká Lípa  Hostinné Trutnov Dačice Jindřichův Hradec   Nový Bydžov  Frenštát pod Radhoštěm Veselí nad Moravou  Polička   Lanškroun Kostelec nad Orlicí   Česká Třebová  Rosice Bruntál    Pelhřimov  Blansko Tachov Krnov   Jeseník Nový Jičín   Kyjov  Kuřim  Černošice Sedlčany Bílina  Tanvald Frýdlant Nový Bor Železný Brod Marně jsem hledal. Do Číny zatím žádné české město nesměřuje. Možná ano, ale zatím o něm nevím. Ještě jedno zjištění jsem při hledání nabyl. Je jen velmi málo srovnatelných měst o velikosti Čelákovic, která neudržují partnerské vztahy se zahraničními městy v Evropě. Starostové Šalda i Klicpera se snažili byť s malým úspěchem navázat partnerské vztahy ve Švýcarsku a v Itálii. Starosta Pátek zcela na tuto snahu rezignoval a pokud je navázáno partnerství s Cheng Du není to pro běžného občana nic perspektivního. Výlety do Číny si může dovolit jen pár vyvolených. 

memo1.jpgmemo2.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Čínské memorandum