Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokuta

31. 10. 2012

Není mým cílem informovat o všem co se děje ve státě, ale zpráva zveřejněná v internetových novinách Insider mě natolik nadzvedla, že nejde než ji předat dál. Česká republika za zjištěné "prohřešky" při výstavbě silnic obdržela z Bruselu závratnou pokutu, která až dosud zůstala v utajení. 

Cituji z internetových novin :

internetové noviny Insider 25.10.2012

 Vyčteno z tajeného auditu: Českým úřadům se nedá věřit. Stojí to 10 miliard 

Objev dne – Desetimiliardovou pokutu, kterou Evropská komise potrestala Českou republiku za zmanipulované dopravní zakázky, mají na svědomí ministerstva dopravy a financí. Ministři a jejich úředníci nedokázali dopravní stavby řídit ani kontrolovat. 

Tento závěr vyplývá z auditu, který Evropská komise dokončila už 9. srpna. Od té doby ho bruselské i pražské úřady důsledně tajily, i když na jeho základě utrpí státní pokladna vážnou škodu.Insider se k auditní zprávě dostal a prostudoval ji. Rozhodující zjištění z dokumentu zní: „Evropská komise nemůže důvěřovat výsledkům kontrol ministerstva dopravy a ministerstva financí, nemůže důvěřovat ani výročním kontrolním zprávám ministerstva financí.“


Tak hospodařil Řebíček

Auditní zpráva připomíná, že kontroloři strávili v Česku jeden týden na počátku července. Prověřovali průběh deseti veřejných zakázek z dotačního programu Doprava, například stavbu obchvatu Velké Hleďsebe na Chebsku.
Za dvouapůlkilometrovou trasu silnice I. třídy s jednou mimoúrovňovou křižovatkou chtělo Ředitelství silnic a dálnic zaplatit v červenci 2008 úctyhodných 320 milionů korun bez DPH.
Soutěže se účastnilo pět firem, ze kterých však dvě zapomněly ke své dokumentaci přiložit bankovní garanci a byly vyloučeny. Ze zbývajících tří kandidátů uspělo sdružení vedené firmou Viamont, která dříve patřila tehdejšímu ministru dopravy Aleši Řebíčkovi.Viamont chtěl za stavbu 387 milionů a státní firma, která ministrovi podléhala, nabídku přijala. Později zaplatila nejméně dalších 40 milionů za vícepráce. Cena za stavbu dvoupruhové silnice se přiblížila dvěma stům milionů za kilometr, tedy průměrné ceně, která se v Německu platí za dálnici. 

Komise nekontrolovala přiměřenost ceny. Zjistila však, že Ředitelství silnic a dálnic porušilo evropské předpisy, které stanovují, že od vypsání zakázky musí dostat zájemci nejméně 40 dnů k tomu, aby vypracovali a odevzdali své nabídky. Zájemci o stavbu u Velké Hleďsebe dostali jen dvacet dnů. Zkrácená lhůta mohla být důvodem, proč stavba tolik podražila. 

Experti proto doporučili, aby Evropská unie neproplatila 25 procent ze slíbené dotace, tedy největší pokutu, kterou bruselská pravidla COCOF povolují. 

Obdobně vážné chyby byly odhaleny v dalších pěti projektech z deseti, které si experti vybrali ke kontrole.

 Slepá tuzemská kontrola

 Odhalení manipulací při několika stavbách ovšem nebylo skutečným cílem bruselských kontrolorů. Chtěli totiž zjistit, jak pracují audity ministerstva dopravy a financí.Tým Evropské komise proto překontroloval deset ze čtyřiadvaceti projektů, které od března do června prověřovali auditoři zmíněných dvou ministerstev. 

Například na zakázce z Velké Hleďsebe žádnou chybu v termínech neviděli a obdobně selhali u dalších staveb. 

Evropská kontrola stanovila v červenci tzv. chybovost na 13,43 procenta, když nejhorší možný výsledek byl 25 procent. Čeští kontroloři určili v červnu podíl chyb na 2,8 procenta. 

Tak došla Evropská komise k závěru, že „řízení a kontrolní systém dostatečně nefungují“. 

Konkrétně ministerstvo dopravy špatně prověřuje veřejné zakázky a ministerstvo financí neprovádí dostatečně kvalitní audity. 

Kontroloři proto navrhli, ať Evropská komise Česku škrtne 13,43 procenta z peněz, které jsou slíbeny v dotačním programu Doprava. Evropská komise nakonec schválila desetiprocentní škrty, které se však týkají pouze starších projektů. 

Česko tak podle týden staré oficiální zprávy Evropské komise přijde v programu Doprava o 9,5 miliardy korun.

Další informace o vyjimečnosti České republiky přináší servr Aktuálně.cz