Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podvoj(d)né účetnictví aneb praní špinavého prádla v o.s. NAŠE Čelákovice

11. 3. 2014

Na veřejném zasedání Zastupitelstva Města Čelákovice 27.2.2014 se předseda o.s. NAŠE Čelákovice pan Petr Polnický nechal slyšet, že výsledkem praní špinavého prádla v jeho sdružení bylo i mé vyloučení. Svého času jsem své vyloučení z tohoto sdružení považoval doslova za plivnutí do tváře. Nyní členům, kteří hlasovali pro mé vyloučení, mohu jen poděkovat, že nejsem členem spolku, který zneužívá veřejných financí.

Celá pravda se odhalila v momentě, kdy jsem od pana místostarosty obdržel vyúčtování akce Adoptuj si svůj strom, pod nímž byl podepsán pan Polnický. Podklad na vyúčtování podobné akce se mi dostal do ruky od nejmenované bankovní společnosti, pod nímž byl podepsán další člen sdružení pan Uhlíř. Protože na obou akcích jsem se významně podílel a byl jsem dokonce pověřen jako tehdejší člen jeho organizací, nabídnul jsem oběma pánům svou pomoc při sestavování závěrečné zprávy pro poskytovatele dotací a logicky jsem chtěl vidět i vyúčtování. Pan Uhlíř na moji prosbu mlčel jako hrob a pan Polnický mi sdělil, ať se o to nezajímám, protože již stejně nejsem členem, že vše zařídili a ať mu příště píšu jen ve smysluplných činnostech.

 Já za smysluplnou činnost nepovažuji fakt, že sdružení NAŠE Čelákovice vykázalo vyúčtování na obě dotace totožnými doklady v naprosto stejné výši. Došlo tedy k porušení jednoho ze základních pravidel účetnictví, což by pan Uhlíř coby člen Finančního výboru Zastupitelstva města měl vědět.

 Já se nyní ptám, za co bylo utraceno těch 15 000 Kč z dotace Města Čelákovice pro o.s. NAŠE Čelákovice na rok 2012? Pan Polnický pochybení přiznal a bude sjednána náprava. Celou záležitost by měl prošetřit kontrolní výbor a doporučit nastavení pravidel tak, aby k podobným věcem již nedocházelo. Na neetické hlasování pana Polnického coby člena kulturní komise pro schválení dotace pro své o.s. v roce 2013, jsem upozornil již v minulosti.

 Na celé věci mne nejvíc mrzí to, že na akci Adoptuj si svůj strom jsem nechal spousty svého volného času a přesto se najdou lidé, kteří jsou schopni práce jiných zneužít ve svůj prospěch a cizím peřím se chlubit před ostatními. Taková je už dnešní doba.

 

Petr Petřík