Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petice proti zrušení pořadu ČT Nedej se

18. 12. 2012

 NEDEJME SE!

Veřejnoprávní televize nepatří, jak se mnozí domnívají, politickým stranám, ale veřejnosti. Těm, kdo ji jako koncesionářï platí, a prostřednictvím svých nezávislých zástupců (tzv. mediálních rad) by ji měli i kontrolovat. Jedním z nezastupitelných úkolů veřejnoprávního média je péče o zachování kulturních a přírodních hodnot, a odhalování všeho, co tyto hodnoty ohrožuje. V tomto smyslu naplňuje cyklus Nedej se / Přidej se, t.č. jediný investigativní TV pořad v oblasti životního prostředí, veřejnoprávní zadání přímo vzorně. Už přes dvacet let hájí kontinuálně práva občanů nejen na zdravý vzduch, čistou vodu a uchování přírodní a kulturní rozmanitosti, ale je i významným nástrojem při odhalování korupce v této oblasti. Ač na něj byly ze strany „potrefených hus“ podány desítky stížností a trestních oznámení, prakticky vždy daly soudy za pravdu tvůrcům proti stěžovatelům. Cyklus je totiž opřen o nezpochybnitelné poznatky vědců, má stoprocentní podporu českých univerzit a výzkumných ústavů, a není divu, že první, kdo se proti rozhodnutí, zastavit jeho výrobu, postavil, byli renomovaní vědci z Akademie věd ČR (viz Otevřený dopis řediteli ČT ze dne 11. 12. 2012).

I my se k tomuto protestu připojujeme a ještě jej rozšiřujeme, protože pořad nehájí jen zájmy české vědy, ale celé občanské společnosti. Naši představitelé rádi mluví o korupci, a přitom mlčí k likvidaci jedné z posledních platforem, jež tento mor dlouhodobě pojmenovává. Magazínů či dokumentů o krásách přírody produkují média víc než dost, co by ale citelně scházelo, je investigativní pořad, dívající se na prsty znečišťovatelům chemickým i etickým. Nechápeme, proč má být (pod komunistickým trikem „inovace“) likvidováno něco, co se osvědčilo. Svědčí o tom i první historicky udělená cena Václava Havla za přínos občanské společnosti, kterou cyklu letos udělila porota Trilobitu – ceny Českého filmového a televizního svazu, udělované nikoli za popularitu, nýbrž za kvalitu. Dostat během jednoho roku prestižní cenu i padáka, to je snad možné jen u nás v Kocourkově. Pořad přes 20 let nekompromisně hájil zájmy občanů – nyní je na čase, aby občané stejně nekompromisně hájili tento pořad

 

Vyzýváme proto se vší naléhavostí vedení České televize, aby od plánovaného zrušení jediného investigativního pořadu v oblasti ochrany životního prostředí a od jeho eventuálního nahrazení „neutrálním“ dokumentem o přírodě upustilo a aby byl pořad naopak, s ohledem na jeho obecně prospěšný význam při obhajování veřejného zájmu, rozšířen.

Petiční výbor:

Prof. PhDr. Vladimír Just, VŠ pedagog a TV kritik

Doc. Mg.A. Olga Sommerová, filmová režisérka

RNDr. Martin Bursík, ekolog a bývalý ministr životního prostředí

Prof. Ing. Josef Fanta CSc, ekolog (ekologie krajiny a ekologie lesa)

manuál jak šířit petici       zde je možné podepsat