Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lávka Dr.Eduarda Beneše, řešíme nejdůžitější otázky

4. 1. 2017

Dlouho jsem přemýšlel, o čem by měl být první příspěvek roku 2017 a až po přečtení Zpravodaje města Čelákovice jsem měl jasno. Nutno podotknout, bolely mě oči a to nejen ze špatně čitelného písma internetového provedení. Obsah lednového čísla se zřejmě moc neodlišuje od předešlých, ale co je moc to je moc. Již titulní strana naznačuje, že zřejmě není o čem psát a tak polovinu zabralo PF 2017. Čekal jsem něco o tom, co bude řešit vedení města v r.2017, ale asi toho příliš není a ani v úvodníku  místostarosty Studničky nenašly akce města místo. Neuvádí, co se bude v Čelákovicích dělat, ale o čem bude ve Zpravodaji psáno.

Největší projev demokracie v pojetí současných vládců města „ZASTUPITELSKÁ ARÉNA“ opět nezklamala. Starosta Pátek ve stylu uplatněném při prosazování loga a kompostárny, neuznal za vhodné probrat anketní otázku ani s nejbližšími kolegy. Žádný z oslovených zástupců volebních subjektů necítí potřebu lávku pojmenovat a jen Pátek chrlí své důvody. Je již tak odtržen od reality skutečných potřeb města? Při  porovnání obsahu našeho Zpravodaje např. s Říčanským kurýrem  nabývám dojmu zážitků zcela z jiné planety. My bruslíme na náměstí , v Říčanech otevřeli zimní stadión. Při čtení mě připadá, že jsme nějak chudě informováni, když nám musí stačit pouhých 30 stran a to ještě záplatovaných novoročním přáním. V Říčanech informují obyvatele o dění ve městě na 60ti stranách a to jim dovoluje dávat prostor i opozičním názorům (str.41 a 42) což se v našem městě ze zásady neděje. Jejich pojetí veřejné správy umožňuje občanům, aby se vyjádřili i k tomu, kam se mají investovat peníze města viz str.6 a 7. Zde se píše o prvním ročníku projektu „Překvapte Říčany“ umožňujícím realizaci drobných akcí navržených samotnými občany prostřednictvím internetového hlasování (zájem hlasovat projevilo k dnešnímu dni již 1640 registrovaných). Radnice tak navazuje na úspěšný projekt  „Řídím Říčany“ kdy obyvatele také  přizvala k rozhodování . Někdy když čtu pozvánky na jednání našeho zastupitelstva tak k většině bodů chybí podklady a lidé se teprve při jednání dozvídají podrobnosti a vlastně plní úlohu „křoví“. O aktivní účast občanů není v Čelákovicích zájem.

Ve  Zpravodaji máme po dlouhodobé kritice stránku  věnovanou seniorům. Porovnejte si, co na str. 20 nabízejí  v Říčanech za aktivity pro seniory a co najdete v nabídce našim seniorům. Jen přísliby a ještě str. 12 musí být z poloviny zaplněna „Vítáním občánků“.  Děti však v Říčanech nepřijdou zkrátka. Jsou informováni i o výsledcích žákovského okresního kola turnaje ve florbale v Čelákovicích, o kterém se ve Zpravodaji mlčí. Mají dokonce žákovské zastupitelstvo (str. 34) a jejich Základní umělecká škola vydala již druhé CD. Ředitelka ZUŠ informuje o nových zahraničních kontaktech (str.35).  Při pravidelném čtení  Kurýru zjistíte v každém čísle výsledky výměny se zahraničními partnerskými městy a to nejen představitelů města, ale především mládeže. Co to je zahraniční kontakt Čelákovic  víme jen z popisů služební cesty  starosty do Číny a nebo nějakého převzetí ocenění lávky.  V našem okolí je zahraniční výměna s partnerskými městy běžná viz Brandýs nad Labem – Stará Boleslav , Český Brod atd. My zřejmě žádné partnerství nepotřebujeme, starosta jezdí do zahraničí i bez nějaké výměny. Někdy udělá na výletě účet 100 000, -Kč za služební telefon a pak se s městem soudí. Městu prý dluží dodnes.

Již po několikáté jsme se dozvěděli, že dotace na rekonstrukci ZŠ Kamenka budou. V červnu napsal starosta, že v letních měsících bude vydáno stavební povolení na rekonstrukci, ale neřekl kterého roku (snad letos). Dotace bez stavebního povolení nemají žádný význam. Město prý řeší parkování u Kovohutí, kam budou směřovat majitelé 120 aut dosud parkujících u nádraží.  Proč není nic uvedeno o plánovaných parkovacích automatech v Masarykově ulici? V rozpočtu města pro r.2017 se o nich dozvíte, ale občané zřejmě opět budou postaveni před hotovou věc. Lze využití parkoviště u Kovohutí lidem přikázat? Ta doba již dávno skončila. Spíš lze čekat absolutní zaplnění Masarykovy ulice a dalších (dnes již plných) ulic kolem nádraží. Kdy se s námi občany bude vedení města konečně bavit? Tak projednávali parkování v Říčanech. Pátkovo vedení se setkalo s občany na projednání věcí veřejných naposledy v roce 2011 při Strategickém plánu rozvoje a to je sakra dlouho. Bylo to stejně jen divadelní představení a hezká slova p.Pátka, nemyslená vážně. Strategický plán je nyní někde plný pavučin, neboť od doby jeho vzniku již nikdo jeho výsledky nepoužívá a neaktualizuje.

wp_20170104_003.jpg

Vedení města nezajímá, jak kvalitně informuje občany třeba o plánovaných projektech, což je až neuvěřitelné. Na internetových stránkách je stále uvedeno, že k realizaci skate parku dojde ještě letos a více se prý dočteme v květnovém Zpravodaji Města Čelákovice (přečteno 4.1.2017). Realizace skateparku však byla již před několika měsíci odložena zastupitelstvem na neurčito. Na dle mého názoru nesmyslné studie rekonstrukce stadionu město vydá milion korun, ale není schopné o záměru řádně informovat!!! Obdobně se informuje o dalších akcích jako např. zastávka BUS Mochovská, kde slova jsou perly …prý se kolektivní orgány kraje konají zřídka, jde o velmi zdlouhavý proces (konec citace). Oznamujeme zde občanům : …O územní rozhodnutí bylo požádáno v r.2012 a již neříkáme zda se nám je do r.2017 podařilo získat a ani to zda jsme od zřídka zasedajících kolektivních orgánů kraje získali souhlas vlastníka (informace z 22.7.2013). Práce, za kterou někdo pobírá mzdu a je placen z našich daní. Hrůza. U soukromé firmy by při takových zjištění zbývalo jediné. Odchod na hodinu.  

Mohl bych takto pokračovat dlouho. Stagnace rozvoje města pokračuje a podle srovnání s okolím dochází k propastnému rozdílu kvality veřejného života. Klouzání na náměstí a drobné aktivity nic nemění na tom, že se při zachování současného trendu bude říkat : „Čelákovice u Nehvizd“. Vždyť i tam již mají modernizovanou školu a tělocvičnu, o které se nám může jen zdát. Dokázali to bez velkého aparátu úředníků, ale neuvolněný starosta musel makat a to i při svém podnikání  ve firmě.  

wp_20161019_001--2-.jpg

Nečte se to dobře. Obchvat bez nejmenší známky příprav, územní plán v r.2019 - 2020, dělnické domky k řešení snad v r.2021, ovzduší bez snahy o zjištění kvality a vlivů na zdraví, čistička odpadních vod po rekonstrukci za cca 50 mil.Kč v r.2012 kapacitně nestačí, komunikace v Jiřině a  kanalizace v Záluží v nedohlednu.  Hlavně, že budeme mít lávku pojmenovanou.

S přáním všeho dobrého v roce 2017 lidem dobré vůle.

Miroslav Iglo