Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čelákovice prohrály soud a to definitivně

16. 3. 2017

Odvolací soud dnes 16.3.2017 potvrdil rozhodnutí soudu první instance a s konečnou platností město musí TJ Spartak uhradit smluvně přislíbenou částku 5 500 000, - Kč jako podíl na rekonstrukci atletické dráhy. Vedení města je nyní postaveno před otázku, kdo může za prohraný soud a kdo uhradí všechny spojené náklady. Rozhodně náklady soudu nebudou malé a také úroky ze zadržované částky budou nepříjemné pro toho, kdo to zaplatí. Dle předběžných odhadů mimo smluvní částky uhradí město cca 1 500 000, - Kč.

Ve výkladu zákona o obcích se píše : velmi často nastává v praxi situace, kdy obec prohraje soudní spor popř. jí vznikne škoda zaviněným jednáním buď vlastních zaměstnanců popř. jiných osob. Je vyloučeno, aby taková škoda byla odepsána k tíži všech obyvatel a nebyla vymáhána po tom, kdo ji zavinil. Vznikne-li obci škoda zaviněným jednáním konkrétní osoby, je obec povinna v souladu s tímto ustanovením a  ve spojení s příslušným § občanského zákoníku vymáhat vzniklou škodu po tom, kdo ji způsobil, a to v plném rozsahu. (konec citace)

http://www.celakovice-mistoprozivot.cz/img/original/536/atleticka-draha-27.4.2015-c.jpg

Spor s TJ Spartak však není jediným, který může zatížit pokladnu města. Stejně, jako ve výše uvedeném případě již město prohrálo první kolo soudního řízení se společností ML Compet. Zde jde o pouhých cca 1 500 000, - Kč a není velká naděje, že soudní výrok bude změněn. Opět zde budou vysoké náhrady soudního řízení a ty již částečně město po prohraném prvním kole uhradilo na účet MLCompet. Pokud město spor prohraje bude se řešit, kdo nese odpovědnost za chybně provedené výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce náměstí 5.května a ten by měl platit. Město tehdy stanovilo podmínky účasti ve výběrovém řízení a stanovilo nepřekročitelnou finanční částku nákladů. Vybraná společnost Metrostav však nabídla cenu vyšší a nepřekročitelnost nehrála žádnou roli. Proč asi?

Jsem zvědavý na zastupitelstvo dne 29.března, kde by nám pan starosta měl podat vysvětlení. Mluvit umí a tak se možná dozvíme o nepochopení pro rozhodnutí soudu a vše bude o.k. My občané pak za pochybení radních zaplatíme. Já však za nezodpovědnost odmítám platit.