Jdi na obsah Jdi na menu
 


17.listopad 2014

17. 11. 2014

Dnešní den je státním svátkem nazvaným „Den boje za svobodu a demokracii“, který nám ve Zpravodaji Města Čelákovice připomenuli svými články p.Vaňousek a p.Šanda. Význam uvedeného svátku si plně uvědomuji, neboť jsem zažil srpen 1968 a vše co následovalo. Velmi jsem vnímal dráty nabité elektrickým proudem lemující naše hranice, omezenou svobodu slova, vládu jedné strany, volby s 99% účastí, atd. To je však od r.1989 minulostí a pro mnohé jsou již svoboda i demokracie samozřejmostí. Ve světle událostí na Ukrajině je oslava 25 let od Sametové revoluce mimořádně významná a v mnoha městech si to uvědomují. Konají se koncerty, výstavy, lampionové průvody, zapalují se svíčky a to vše pod záštitou vedení měst, která zvou občany na setkání. Starostové pokládají květiny k pomníkům souvisejícím s nesvobodou, zvou občany a jdou příkladem. I v Čelákovicích jsme zvyklí vidět představitele města při příležitosti různých svátků, hraje se hymna a vedou slavnostní řeči. Svátek 17.listopadu však vedení města zatím ignoruje. Proč?

Podívejte se prostřednictvím odkazu na internetové stránky měst, kde přistupují ke svátku svobody a  demokracii jinak. Měst kde oslavy proběhly (proběhnou) v důstojném duchu je mnohem více, ale omezené časové možnosti mne vedly pouze k odkazům, kde pozvání na oslavu bylo snadno dohledatelné.  

Benešov výstava na náměstí + plakát připomínající jubilea  1939 a 1989 Mladá Boleslav  vzpomínkové setkání na náměstí Republiky , průvod Světla pro svobodu se svíčkami a lampiony Semily v sále kina Jitřenka udělení čestných občanství, vstup zdarma Beroun dokumentární filmy v týdnu od 17 do 24 listopadu Kolín pozvání MěÚ k uctění významného dne v dějinách , vytvoření pietního místa, Jičín pozvánka na neformální setkání občanů Strakonice pozvánka k důstojnému připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii  Turnov dorazí vzácní hosté Jablonec  Vyškov pozvánka položení květin u památníku obětem komunismu Otrokovice lampionový průvod + ohňostroj Vsetín komponovaný večer „Sametové variace“  Poděbrady  Vzpomínka na 17.11. zámecký biograf Festival svobody – Poděbradští studenti Litomyšl – Srdce pro Václava Havla – expozice v zámku film „Odborný dohled nad východem slunce „ po skončení beseda nad polistopadovým vývojem a jeho důsledky Chrudim  koncert u příležitosti Dne bode za svobodu a demokracii Litoměřice Vzpomínková akce 17.listopadu k 25.výročí Sametové revoluce srdečně zve město Litoměřice  Příbor setkání spojené se zapálením svíček 17.listopadu před radnicí  Zlín setkání na náměstí Míru pietní akt s projevem primátora autentické záznamy z r.1989, výstava, koncert Česká Lípa Město oslaví výročí Sametové revoluce – vzpomínkové setkání 19 listopadu v den kdy se poprvé po revoluci sešli také českolipští občané Havlíčkův Brod 25 let od sametové revoluce muzeum Havlíčkobrodska, město pořádá uctění památky obětí komunismu, koncert A.Kalivodové Český Krumlov 25 let svobody Frýdek - Místek zástupci města si připomenuli listopadové události Jihlava Den boje za svobodu slova a demokracii – koncert písně Karla Kryla. Kroměříž – 25 let od sametové revoluce – již 25 let žijeme v demokratické zemi, epozice Karla Kryla, plakát Kutná Hora 6 akcí konaných u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii Opava lampionový průvod, vzpomínkový hudební večer Žďár nad Sázavou pozvánka  starosty a místostarosty Krnov http://www.krnov.cz/vystava-pripomina-25-vyroci-sametove-revoluce/d-15084 výstava připravená místostarostkou.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Oslava Dne boje za svobodu a demokracii